Kayseri İl Temsilciliğimiz ve Yeniler Kulübü’nce düzenlenen konferansta, Gazeteci Yusuf Kaplan üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Yusuf Kaplan, tarihin sil baştan yeniden yazıldığını ve bunu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir zaman dilimi içerisinden geçtiğimizi kaydetti. İslam dünyasında gençliğin rolüne değinen Kaplan, “Hepimiz bu çağın dışındayız. Biz bu dünyada yaşadığımızı söylüyoruz ama bu dünyaya herhangi bir katkımız yok. Medeniyet coğrafyamız tarihinin en zorlu dönemlerinden geçiyor. 200 yıldır ikinci büyük medeniyet krizini yaşamaktayız. Birinci büyük medeniyet krizi onuncu yüzyılda başladı. Fakat onikinci ve onüçüncü yüzyılda zirveye çıktı. Şu anda yaşadığımız ikinci medeniyet krizi, kendini aşağılık kompleksi içerisinde gösteriyor. 200 yıldır çok büyük bir aşağılık kompleksiyle yaşıyoruz. Fakat konuşlandığımız çağ, konumlandığınız yer, konuşmanızın içeriğini belirlemekle birlikte konuşmanızın dilini ve yönünü de tayin eder” diye konuştu.

Ayrıca 15 Temmuz zaferinde gençliğin sahip olduğu manevi ruha da değinen Yusuf Kaplan, İslam dünyasının tek kalesi Türkiye hakkında, “Geçmişte Osmanlı’yı hangi sebeplerle yıktıysalar bizi de aynı nedenlerle yıkmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen “Medeniyet Gençliği” konulu konferansa, TÜGVA Kayseri İl Temsilcisi Ahmet Hidayet Kiraz ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.