Türkiye çapında düzenlenen Genç Tiyatro Akademisi’nde dereceye giren oyun ve oyuncular belli oldu.

En iyi oyun kategorisinde İstanbul Beylikdüzü Abidin Nesimi Fatinoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şair Evlenmesi ile en iyi oyun kategorisinde birinci oldu. 5 Mayıs Cuma günü İstanbul Yenikapı Gençlik Festivali’nde ödüller sahiplerini bulacak ve de en iyi oyun burada sahnelenecek.

Toplam 72 başvurunun olduğu Genç Tiyatro Akademisi’ne 23 şehirden katılım oldu. İBB şehir tiyatrolarından alanında uzman jüri üyelerince en iyi başrol kadın oyuncu ödülünü Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi’nden Kibarlık Budalası isimli oyunla Laşin Nart, Ankara Alparslan Anadolu Lisesi’nden Bize Birşeyler Oluyor isimli oyunla Batuhan Öztürk, en iyi yönetmen ödülünü Mersin 75. Yıl Fen Lisesi’nden 1453 Konstantiniyye isimli oyun ile Elif Demir almaya hak kazandı.

Giresun Bulancak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Haldun Çubukçu 57. Alay oyunundaki performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu, Tekirdağ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Betül Ersoy Darbeler Tarihi oyunundaki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü aldı.

En iyi bireysel performans ödülüyle de Şanlıurfa Anadolu Lisesi’nden Rabia Polat Eski Fotoğraflar oyunuyla ödül aldı. TÜGVA Özel Ödülü’nü de Elazığ Karakoçan Anadolu Lisesi Bir Hilal Uğruna isimli oyunlarıyla ödüle layık görüldü.

Ayrıntılı bilgi için: http://genctiyatroakademisi.com/