Yalova İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Abdülhamid Han bilgi ve resim yarışmasının final gecesi; Payitaht Abdülhamid Han dizisinin Tahsin Paşası Bahadır Yenişehirlioğlu ve dizinin konsept danışmanı Selman Kayabaşı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Ortaokul öğrencileri için resim, lise öğrencileri için de bilgi yarışması düzenlendi. Final gecesinde yarışma sonucunda birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye tablet, üçüncüye bisiklet ve tüm katılımcılara da sürpriz hediyeler verildi. Liseler için düzenlenen bilgi yarışmasına bin öğrenci ilde belirlenen okullarda sınava girdi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’ncü padişahı Abdülhamid Han’ı 100’ncü seneyi devriyesinde anılmasına ve dönemin daha yakından tanınmasına yönelik düzenlendiğini ifade eden TÜGVA İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz, “Devletine, milletine ve bayrağına bağlı bir gençlik oluşturmayı amaçlayan vakfımız, medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa edecek nesiller yetiştiriyor. Çıktığımız yolda Osmanlı hükümdarı Abdülhamid Han’ı unutmamak ve unutturmamak adına lise ve ortaokul öğrencilerimiz için bilgi ve resim yarışması düzenledik. Kardeşlerimiz atasını en güzel şekilde öğrenip, en güzel şekilde resmetti. Bunalımlı bir dönemde tahta çıkan Abdülhamid Han, Batı’ya karşı dengeci, Doğu’ya karşı İslamcı politikalar izlemiş, ülke içinde mutlakıyeti güçlendirmiştir. Abdülhamid Han’ı 100’ncü seneyi devriyesinde anarken, sözlerimi onun sözleri ile bitirmek istiyorum; ‘Hiçbir fâni ihtirasım yoktur. Şu son günlerimde tek gayem, vatanı selâmet ve huzur içinde görmektir. Tecrübe, devlet hayatında büyük mazhariyettir. Ben hizmet arz etmezsem Allah ve tarih huzurunda mesul ve menfur olurum. Vebal, mani olanın olsun.”

Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu ve Tarihçi Yazar Selman Kayabaşı öğrencilerle buluştu

 Konuşmaların ardından dizinin Abdülhamid Han dizisinin Tahsin Paşası Bahadır Yenişehirlioğlu ve Tarihçi Yazar Selman Kayabaşı Yalovalılarla buluştu. Bahadır Yenişehirlioğlu, Abdülhamid Han dönemini anlatırken, Kayabaşı ise Abdülhamid Han’ın hayatını ve Osmanlı Devleti’nin yıkılışında yaşanan süreci, Osmanlı Hanedanı’nın yurt dışına sürgün edilmesini belgeleriyle anlattı.

Sinevizyon gösterimi ile devam eden program, bilgi ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdimiyle son buldu. Yenişehirlioğlu ve Kayabaşı programın sonunda sevenleriyle fotoğraf çektirerek, kitaplarını imzaladı.

Necip Fazıl Kısakürek’in kaleminden Abdülhamid Han kitabını okuyarak bilgi yarışmasında dereceye giren öğrenciler şöyle; Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’nden Ahmet Faruk Aslantürk üçüncü, Doğa Koleji Lisesi’nden Burak Fatih İnci ikinci, Diriliş İmam Hatip Lisesi’nden Saliha Ardıç birinci.

Gençliğin gözünden Ulu Hakan Abdülhamid Han resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler de şöyle; “Orgeneral Selahattin Risalet Demircioğlu Ortaokulu’ndan Merve Şule Yılmaz üçüncü, Kardelen Ortaokulu’ndan Muhammed Mehdi Kazemıan ikinci, 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’ndan Furkan Talha Bozyiğit birinci oldu.

Programa Vali Tuğba Yılmaz, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, STK temsilcileri, vatandaşlar, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.