TRT kanalında yaptığı programlarla büyük beğeni toplayan Televizyon Programcısı Bekir Develi, Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) vakfımızın düzenlediği söyleşide öğrencilerle buluştu.

Vakfımızın Gebze Şubesi’nin organize ettiği söyleşi, samimi bir sohbet havasında geçti. Yaptığı ulusal ve uluslararası gezilerde kendisinde derin izler bırakan insan hikâyelerini paylaşan Develi, “Televizyon programcılığında tüm renklerin canlı ve parlak olarak yansıtılabilmesi için kameraya beyaz bir kâğıt tutularak ayar yapılır. İşte ben Anadolumuzun yaşlı insanlarını görünce bu beyaz kâğıdı anımsıyorum. Onlar hayatın tüm renklerini daha iyi görmemizi sağlayan önemli değerlerimizdirler. İşine koşturduğu hayvanı ölünce hayvandan helallik isterler. Tevazu ve fedakârlık timsalidirler. Dünyada gittiğiniz bazı ülkelerde Türkiye’den geldiğinizi öğrenince gözleri dolan, Türkçe bilmediği halde türkümüzü mırıldanıp, bayrağımızı öpen yaşlı insanlar görebilirsiniz. Anadolu, etkileşimde bulunduğu coğrafyaları etkilemiştir” diye konuştu.

Öğrencilere hayallerinin peşinden cesaretle gitmelerini öneren Develi, başaramamanın değil, denememiş olmanın yanlış olduğunu sözlerine ekledi. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Develi’ye günün anısına hediye takdim edildi.

Kitabın Ortasından Memleket Hikâyeleri

Ayrıca vakfımızın ve Gebze Belediyesi’nin işbirliğiyle Bekir Develi ve Gazeteci Erem Şentürk’ün katılımıyla “Kitabın Ortasından Memleket Hikâyeleri” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide katılımcılar, “15 Temmuz gecesi saat saat nerede ne oldu kim ne yaptı bunları televizyonlardan, programlardan izlediniz ve biliyorsunuz. Zaten bizzat siz yaşadınız bu olayı, olayın kahramanları sizsiniz, biz sizlere ne anlatabiliriz. Asıl soru bugün size ne anlatacağımız değil niye anlatmalıyız” şeklinde başlayarak konuşmalarını sürdürdü.