Samsun Temsilciliğimizin öncülüğünde Türkiye’nin ilk “Gençlik Külliyesi” olma özelliğini taşıyan “Burhanettin Kayhan Külliyesi”nin temeli atıldı. Burhanettin Kayhan Külliyesi, Tekkeköy İlçesi İmam Hatip Ortaokulu’na kazandırılmış olacak. Okula ek bina olarak, içerisine kız ve erkek öğrencilerin girişleri ayrı olmak suretiyle her bir bölümünde kütüphane ve etüt merkezi, şadırvanı ve mescidi bulunan bir kompleks olacak bu külliyenin dış cephesi Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin dokularını taşıyacak.

Türkiye’nin ilk gençlik külliyesi projesinin temelini atan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “ Yapılan bir işte ortaya koyulan mekanın önemini hepimiz biliyoruz. O mekan kadar yapılan işin maneviyatı ve ruhunun da ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün burada temelini attığımız Burhanettin Kayhan Kulliyemiz büyük bir anlam taşıyor. Bu mekanın yapılıyor ve böyle bir düşüncenin ortaya koyuluyor olmasının zaten işin farkındalığının ve yapılmak istenenin ne olduğunu en iyi şekilde ortaya koyuyor. Bu anlamda TÜGVA’ya Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz, 13 yıldır Türkiye’ye yapılan hizmetler ve hedefler doğrultusunda yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum. Burada bir külliye temel atma törenindeyiz ama biz edep üzere çalışmalarımızı yapmak için bu yola çıktık” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk gençlik külliyesinin temeli protokol üyelerinin katılımı ile dualar eşliğinde atıldı. Temel atma törenine ayrıca, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.