Gençliğin temas ettiği her alanda faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), liseli öğrencilerin edebiyat kültürünü artırmaya yönelik çalışma kapsamında, 9/12 Fanzin projesinin lansmanını gerçekleştirerek, aynı zamanda ülke çapında düzenlenecek olan fanzin yarışmasını da duyurdu.

TÜGVA Lise Koordinatörlüğü tarafından vakfın genel merkezinde gerçekleşen etkinlikte, liseli öğrencilerin edebiyat kültürünü artırmaya yönelik projelerden olup, geçen yıl başlatılan 9/12 Fanzin projesinin bu yılki çalışmalarına başlandı.

Liseli öğrencilerin katıldığı lansmana Şair Adem Turan katıldı. Turan, edebiyat üzerine söyleşi yaparak, Büyük Doğu fikriyatının öğrencilere çok şey katacağını belirtti. “Okumak yüceltir, şiir inceltir” düsturunu anlatan Turan, Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’tan beslenilmesi gerektiğini belirtti. Karikatüre merakı olan öğrencilere ise Hasan Aycın’ın çizgisinden ayrılmamalarını tavsiye etti. Turan söyleşisinin büyük bölümünü edebiyatın temeli olan fanzine ayırdı, liseli öğrencilere fanzin kültürünü anlatarak, fanzinin nasıl hazırlanacağını uygulamalı olarak gösterdi. Öğrenciler lansmanın sonunda ilk fanzinlerini hazırladı. Ülke çapında liseler arası fanzin yarışması düzenleneceği duyurularak, dereceye giren öğrencilerin de ödüllendirileceği bildirildi.