Türkiye Gençlik Vakfı; binlerce gönüllüsü ile Türkiye’nin dört bir yanında, diğer STK’lar ve AFAD işbirliği ile yardımları afetzedelere ulaştırmaya devam ediyor.

Depremin ardından 10 gündür sahada olan 12.000 kişilik gönüllü ekibi gerek deprem bölgelerinde gerek yardım toplama merkezlerindeki faaliyetlerde görev aldı. 10 ildeki 1500 gönüllü ise devirli olarak sahada aktif bir şekilde çalışmalara devam ediyor. Tüm Türkiye’den deprem bölgelerine gönderilen 1500 tır- kamyon ve transit aracın yanında depremzedelere; içerisinde battaniye, kuru gıda, giyim, hijyen paketi, elektrik malzemeleri, ısıtıcı, çadır, atkı bere seti, bebek maması bulunan 645.000 koli ulaştırıldı.

Depremin yaşandığı günden beri sahada çalışmalar yapan TÜGVA; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da “TÜGVA Destek Merkezi” kurdu. Yardım merkezlerine ulaşma imkânı olmayan vatandaşlar için ise 43 adet  “TÜGVA Destek Mobil Marketi” Hatay, Adıyaman, Maraş ve Malatya’da çalışmalara başladı. Depremzedeler için Kahramanmaraş’ta kurulan “Hijyen Noktaları” ve “Ecza Çadırında” da kişisel bakım ve ilaç desteği verildi. Adıyaman’da 1, Kahramanmaraş’ta 1 ve Hatay’da 2 adet olmak üzere toplamda 4 adet “Anne Çocuk” çadırında çocuklara oyun alanı sunularak psikososyal çalışmalar yapılıyor. Aşevinde verilen hizmet ile de Kahramanmaraş’taki depremzedelere, sıcak yemek imkânı sunuluyor.

Depremzedelerin türlü ihtiyaçlarının karşılandığı merkezlerin yanı sıra Kahramanmaraş’taki vatandaşların, özellikle şarj noktasında ihtiyacını karşılamak için Seyyah İcathane tırı “Enerji Noktası” olarak hizmet verdi.

Deprem bölgesine çevre illerde yer alan; Sivas, Kayseri, Adana, Konya, Trabzon, Kars, Antalya, Sinop, Samsun ve Kastamonu’da 7/24 çay, sandviç, sıcak çorba ve ısınma hizmetini sağladığımız TÜGVA Yurtlarında, hâlihazırda 1752 kişi konaklıyor.

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardım için Türkiye’nin dört bir yanındaki TÜGVA Ekipleri tüm desteğiyle sahada!