Bugün Azerbaycan-Türkiye Gençlik Forumu’nda buluşan Azerbaycanlı ve Türk gençleri ve iki ülkenin gençlik örgütlerinin temsilcileri ve gençlik olarak karşılıklı yardım geleneğine bağlılığımızı yeniden teyit ederek;

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün ve sınırlarının dokunulmazlığının sağlanması için Başkomutan İlham Aliyev önderliğinde Azerbaycan Ordusu’nun vatanseverlik savaşı yürütmesine desteğimizi ifade ediyoruz.

Savaş suçları işleyen Ermeni liderliğinin, düşmanlık bölgesinden uzak yerleşim yerlerine yasak silahlarla ateş ederek insanlık dışı eylemlerini şiddetle kınıyoruz.

Ulu Önder Haydar Aliyev’in tanımladığı “Bir Millet, İki Devlet” ilkesine bağlı olan halklarımızın daha yakın ve daha kararlı dayanışmasından gurur duyuyor ve her iki ülkenin gençleri olarak bu birlik ve dayanışmayı sürdürmeye kararlıyız. Tüm görevlerimizi yerine getireceğimizi ve Ermeni yalanlarına, iftiralarına ve dezenformasyon kampanyalarına karşı çabalarımızı birleştireceğimizi beyan ederek:

Kadınları, çocukları ve yaşlıları öldüren Ermeni terörüne son vermek için dünyanın dört bir yanındaki akranlarımızı Ermeni suçlarını ve işgalini “durdurmaya”, XXI. Yüzyılda bu tür suçları işleyenlerin cezalandırılmasını talep etmeye çağırıyoruz;

  • Uluslararası topluma, yaklaşık 30 yıldır tarihi topraklarından sürülen Azerbaycanlı yerinden edilmiş kişilerle dayanışma göstermeleri ve ana vatanlarına dönüşlerini desteklemeleri çağrısında bulunuyoruz.
  • Uluslararası örgütleri, Ermenistan’ın devam eden savaş suçlarını görmezden gelerek suçlarını devam ettirmesine olanak sağlayan cezasızlık ortamına karşı acil adımlar atmaya çağırıyoruz.

Kadınların, çocukların ve sivillerin korunmasından sorumlu BM kuruluşlarının Ermeni suçlarını kınamasını ve bu suçlardan etkilenen binlerce Azerbaycan vatandaşını desteklemek için gerekli önlemleri almasını istiyoruz;

  • Bazı devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından çifte standart uygulanmasını ve saldırganın suçları ve işgali haklı çıkarmaya yönelik eylem ve açıklamalarını şiddetle kınıyoruz.
  • Daha güvenli ve ilerici bir dünya için milliyeti, dini, cinsiyeti, yaşı, mesleği ne olursa olsun, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının işgaline, insanlığa karşı suçlara ve etnik temizlik politikasına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz!

Biz eminiz ki, tarihi adalet tesis edilecek ve Azerbaycan’ın uluslararası hukuka dayalı adil mücadelesi zaferle sonuçlanacaktır!

Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliği ebedidir ve sarsılmaz!

Karabağ Azerbaycan’dır!

For Englısh

Azerice