TİKA’nın 2018 Tecrübe Paylaşım Programı’na katılan TÜGVA’lı gönüllü gençlerimiz mescid onarımından, ağaç dikimine; dikiş atölyesi açılışından, numune tohum ekimine kadar birçok projeye emek verdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Tecrübe Paylaşım Programı bu yıl da büyük ilgi ile devam etti. Yaklaşık 500 öğrencinin katıldığı programa TÜGVA’lı gençlerimiz de gönüllü olarak katılım gösterdi.

Gönül Köprüleri Kuruldu

Şimdiye kadar Ürdün, Nijer, Tanzanya, Nijer, Burkino Faso, Senagal gibi ülkeleri gezen gençlerimiz; Nijer’de mescit onarımı, ağaç dikimi, hayvanat bahçesi göleti tamiri gerçekleştirirken, Tanzanya’da dikiş atölyesi açılışı, numune tohum ekimi faaliyetlerini hayata geçirdi. Burkino Faso’ya giden diğer gönüllü gençlerimiz burada yetimhane öğrencilerine hijyen dersi verirken, 500 çiftçiye de pulluk hediye ettiler. Senegal’de köy camisini ve evleri boyayan gençler, gittikleri ülkelerde çok sıcak karşılandıklarını, gönül köprüleri kurduklarını ve bu programlara katılmaya devam edeceklerini ifade ettiler.

Tecrübe Paylaşım Programı Nedir?

Türkiye’deki farklı üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin, Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu gibi TİKA’nın faaliyet coğrafyasında yer alan ülkelerdeki gençlerle etkileşimini ve karşılıklı tecrübe paylaşımını kapsayan program, öğrencilerin ülkeler arasında “dostluk köprüleri” kurmasını amaçlıyor.

“2018 Tecrübe Paylaşım Programı” kapsamında 8 Eylül’e kadar 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrenci, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek 100’e yakın proje ve faaliyete katılacak.

TİKA’nın program vesilesiyle üniversite öğrencileri Nijer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika’yı ziyaret ediyor.