TÜGVA Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurtları sadece konaklama değil; öğrencilerin sosyal, fiziksel ve kültürel gelişimlerinin de önemsendiği bir yerdir. Üniversiteye giriş sınavında dereceye giren öğrencilere yüzde 100 yurt bursu imkânı ve birçok aktivitelerle bu sene 40 ilde 58 yurtta öğrencilere hizmet verilecektir.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla heyecanlı bekleyiş sona erdi. On binlerce öğrenci farklı bir şehirde öğrenim hayatına devam edecek. Bu da on binlerce öğrencinin nerede konaklayacağı sorusunu akıllara getiriyor. Yurdu sadece konaklayacak bir yer olarak görmediğini, kişisel gelişim için de önemli bir etken olduğunu ifade eden TÜGVA Başkanı İsmail Emanet, “Her yıl binlerce öğrenci üniversite eğitimi için başka şehirlere gidiyor. Tek başına aileden ayrı bir yaşam öğrencilerin pek çoğu için ilk deneyim. Bu sene 58 yurtta 7226 öğrenci kapasitesi ile Türkiye’nin dört bir yanında yer alan TÜGVA Yurtları üniversitelere yakın mesafede olup, öğrencilere ulaşım kolaylığı sunmaktadır” şeklinde bilgi verdi.

LYS’de Dereceye Giren Öğrencilere Yurt Bursu

Başarılı öğrencileri ödüllendiren vakfımız, onlara eğitim hayatında da destek olarak, Türkiye sıralamasında 1 – 1000 arasında olan öğrencilere yüzde 100 burs, 1001 – 5000 arasında olan öğrencilere yüzde 75 burs, 5001 – 10 bin arasında olan öğrencilere yüzde 50 ve 10 001 – 20 000 arasında olan öğrencilere ise yüzde 25 burs sağlanmaktadır.

Raftingden Fotoğraf Yarışmasına Kadar Ödüllü Turnuvalar

Geçen sene yurtlar arasında düzenlenen futbol şampiyonası birincileri yurtdışı seyahat ile ödüllendirilirken, fotoğraf yarışmasında dereye girenlere profesyonel fotoğraf makinası hediye edildi. Yine rafting turları yaparak öğrenciler, farklı sportif dalları deneyimledi. Bu sene yurtlarda bunlara ek olarak, basketbol ve masa tenisi turnuvaları da düzenlenecek.

Yaş itibariyle zihinsel olduğu kadar bedensel gelişimin de yaşandığı TÜGVA yurtlarında birçoğunda spor salonu olup, bu sene hemen hepsine spor salonu oluşturulacaktır.

Marka Liderlik Programları ve Ücretsiz Kurs İmkânları

Halk eğitimle anlaşmalı olarak yaptığımız, “15 Arkadaş 1 Ders” adlı eğitim programımız bu sene de devam edecek olup, bir araya gelen 15 öğrenci, Halk Eğitim Merkezlerinin desteğiyle istedikleri bir konu hakkında eğitim alabilecek.

Öğrencilerin kişisel gelişimlerini sağlayabilecekleri “İleri Düzey Liderlik Programları” ile kulüp çalışmaları bu sene olup. Ayrıca yine her yurdumuzda mesleki ve akademik yönlendirme tanıtım programları düzenlenmektedir.

TÜGVA Yurtları’nda Öğrencilere Sunulan Diğer İmkânlar

Yurt içi gezilerle öğrenciler şehirlerin tarihi yapıları ve kültürel özellikleri hakkında bilgi sahibi olur. TÜGVA yurtlarında kalan öğrenciler başka bir şehre ziyarete gittiğinde bu şehirdeki yurdumuzda ücretsiz olarak kalabilir.

TÜGVA Yurtları’na kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, www.tugva.org adresinden başvuru formunu doldurarak, ön kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir. Ön kayıt işlemi sonrası öğrenciler mülakat için çağrılacak, yapılacak olan mülakatların ardından kesin kayıtlar açıklanacak.