TÜGVA Teknoloji Takımı öğrencilerimizden Yağız Efe Karadayı; İEEE Koç Üniversitesi’nin düzenlediği ve dünyada aynı anda yapılan NASA Space App Challenge yarışmasında üniversite statüsünde birinci olan tek ortaokul öğrencisi oldu.

Koç Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde son sınıf öğrencisi olan takım arkadaşı Ahmet Serdar Kırıcı ile yaptıkları proje; ülkemizi temsilen 4 Mayıs 2017 tarihinde NASA’ya gönderildi.

Yarışmaya kendisi başvuran altıncı sınıf öğrencisi Yağız Efe Karadayı’nın “Migration of Wood Storks” adı ile Türkiye’de People’s Choices kategorisinde birinci olması herkes tarafından takdir topladı. Projede hedeflenen konu; kıtalararası göç eden kuşların bu göç sırasında sürdürdükleri yaşamsal fonksiyonlarını bir datada toplayan mobil bir yazılım ve bu yazılımı NASA ve diğer kuruluşlarda kullanılması idi.

Üniversite öğrencilerinin yanı sıra yarışmayı takip eden General Elektric, IBM ve Microsoft yöneticileri de Yağız Efe Karadayı’nın daha ortaokul çağında kodlama yapabiliyor olmasını ve yaptıkları projenin, NASA’nın 200 milyon dolarlık projesine büyük katkı sağlamasını yürekten tebrik etti. Proje tüm jürinin takdirini topladı. Yakın zamanda Okan Üniversitesi’nde Mekatronik Özel Ödülü kazanan liseli öğrencilerimiz ve Nasa Space App Challenge yarışmasından birinci olan ortaokul çağındaki öğrencilerimiz Yağız Efe Karadayı; daha önce Türkiye Gençlik Vakfı ve Başakşehir Belediyesi ile düzenlenen kapsamlı bir Robotik Eğitim almışlardı.

TÜGVA İstanbul tarafından düzenlenen müfredatlı Robotik Eğitim Kursu’nda kodlama, dream, stem, premium ve arduino eğitimlerini aldılar. Eğitim süresince öğrencilerimiz, günlük yaşamımızda hayatımızın bir parçası olan robotları yakından tanıyarak, kimisiyle bir hastanın umudunu, kimisiyle en ağır işlerin ustasını tasarlayabilmenin heyecanını yaşadı.