Türkiye Gençlik Vakfı’nı  temsilen Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Emanet ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 11 kişilik heyetin; TÜGVA’yı yurtdışında daha iyi tanıtmak, çeşitli kurum ve kuruluşlarla temaslarda bulunarak ilişkileri güçlendirmek ve daha verimli çalışabilmek adına gerçekleştirdiği Bosnak-Hersek Federasyonu ziyareti tamamlandı. Ziyaret dolayısıyla oluşturulan program dahilinde Saraybosna, Mostar, Zenica ve Tuzla illeri başta olmak üzere muhtelif şehirlerde aktif olarak faaliyet gösteren kurum ve kuruluş temsilcileri ile görüşüldü.

Dört gün süren ziyaretin birinci gününde; Bosna-Hersek Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Bosna-Hersek Federasyonu Parlementosu, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, Anadolu Ajansı Balkanlar Bölge Müdürlüğü ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi(IUS) Rektörlüğü’nde görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde  Türkiye Gençlik Vakfı’nın yapısı, teşkilatlanması, vizyon ve misyonu aktarıldıktan sonra özellikle vakfımızca Bosna-Hersek’te yapılması planlanan projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Programın ikinci gününde Saraybosna TİKA Temsilciği, Zenica Belediye Başkanlığı ve Zenica Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen temasların ardından, geçtiğimiz yıllarda meydana gelen sel felaketi dolayısıyla zarar gören köylerde incelemelerde bulunuldu. Bugünün akşamında Bosna-Hersek Dostluk Köprüsü Derneği halk oyunları ekibi tarafından heyetimize yöresel halk oyunlarından oluşan bir gösteri sergilendi. Sonrasında heyetimiz, bir Boşnak’ın köy evinde akşam yemeğinde ağırlandı.

Bir sonraki gün  Mostar şehrinde Yunus Emre Enstitüsü Mostar Temsilciği ile gerçeleştirilen görüşmede Bosna-Hersek’te yaşayan gençlere yönelik ne gibi çalışmalar yapılabileceği üzerine ufuk açıcı fikirler ortaya kondu. Programın son gününde ise Tuzla ilinde çeşitli temaslarda bulunuldu. Bu temaslar kapsamında özellikle Tuzla ilinde yer alan İmam Hatip Liselerine ve öğrencilerine ilişkin yapılması planlanan çalışmalar noktasında fikir birliğine varıldı.

Muhtelif görüşme ve istişarelerin gerçekleştirildiği yoğun programın neticesinde heyetimiz, Bosna-Hersek ve Türkiye gençliği adına umut vaat eden birçok proje ve fikirle yurda döndüler.