Teması, “Müslüman Kadın – Pamuk gibi Yumuşak, Demir gibi Güçlü” olarak belirlenen Müslüman Kadınlar Zirvesi ve Fuarı’nda TÜGVA Kadın ve Aile Koordinatörümüz Rabiya Kazak da bir sunum gerçekleştirdi.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur da 23-25 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen zirveyle kadınların inisiyatif kazanması ve güçlenmesi adına dünyada öne çıkan Müslüman kadınları bir araya getirerek deneyimlerini ve fikirlerini paylaşmaları için bir platform oluşturmak amaçlanıyor. Ana teması “Müslüman Kadın – Pamuk gibi Yumuşak, Demir gibi Güçlü” olarak belirlenen zirvede; kadın çerçevesinde Girişimcilik, Genç Müslüman Kadınlar; Geleceği Şekillendiren Güç, Genç Kadın Liderler, Kadınların Eğitimle Güçlendirilmesi, Barış Tesisinde Kadının Rolü, İnsanlığa Biçim Vermek, Modern Müslüman Kadın: Ayşe ve Külkedisi gibi alt temalarla çeşitli oturumlar yapıldı.

“Dünyada en geç nüfusa sahip din Müslümanlık”

Dünyada faaliyet gösteren pek çok kadın girişimci, siyasetçi, aktivist ve sivil toplum kuruluşlarının katılarak, konuşma yaptığı zirvede, TÜGVA Kadın ve Aile Koordinatörümüz Rabiya Kazak da bir sunum yaptı. Dünyada dinlere göre yaş ortalamasına bakıldığında, en genç nüfusa sahip dinin Müslümanlık, dinlere göre doğum oranlarına bakıldığında yine Müslümanlık’ın ön sırada yer aldığını ifade ederek, “TÜGVA’da da hanımlık vasıflarına uygun, aileyi destekleyen faaliyetlere yer veriliyor. Bayanların yaşlarına göre faaliyetlerini düzenliyoruz. 10-14 yaş arası değerler eğitimi ve ders destekleri, 14-18 yaş kültürel sanatsal etkinlikler, 18-24 yaş arası network ağlarını ve kariyer geliştirme, 24-35 yaş arasına ise daha çok aileyi ve çalışma hayatını destekleyen çalışmalar düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınların deneyimlerini ve fikirlerini paylaşmasını hedefleyen etkinlik, kadın merkezli çalışmalar yapan sivil toplum oluşumlarının birbirleriyle etkileşiminin geliştirilmesi ve Müslüman kadınların yaşadığı toplumun yanı sıra, insanlığa örnek olması yönündeki çalışmaları artırmayı da amaçlıyor. Özelikle resmî dini İslam olan Malezya’daki kadınlar başta olmak üzere rol model olarak Müslüman kadınların yetkinliğini artırmadaki ihtiyaçlar noktasında zirve çok büyük önem taşıyor.