Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) destekleriyle; Batman Merkez Kampüste atıl halde duran yapıyı alıp, yeniden kullanılabilir hale getiren Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) şehirde bir ilke imza attı.

Batman Belediyesi ve Batman Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirilen “Batman İcathane Laboratuvarının” açılışı gerçekleştirildi ve zengin içerikleriyle gençlerin hizmetine sunuldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Batman Valisi Ekrem Canalp, Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir,  TÜGVA YİK Kurulu Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan ve TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen açılışa, Batman halkının ve gençlerin de ilgisi oldukça yoğundu.

İlkokuldan, yükseköğrenime kadar her gruptan öğrenciye ev sahipliği yapacak bu dev komplekste; robotik kodlama, yazılım, endüstriyel tasarım gibi birçok alanda gençlere eğitimler verilmeye hazırlanılıyor.

DEV KOMPLEKS GENÇLERİN HİZMETİNE SUNULDU

Şehirde bir ilk olmasının yanı sıra; içerisinde barındırdığı atölyeler ve stüdyolarla da gençlerden yoğun ilgisi gören İcathane Laboratuvarı’nda ayrıca son teknoloji cihazlar bulunuyor.

670 m2’lik dev bir alana yayılan Laboratuvar’da elektronik, tasarım, yazılım, CNC destekli imalat ve montaj atölyeleriyle beraber; tam kapsamlı bir video ve içerik stüdyosu da bulunuyor.

Gençlere yeni meslek kapıları aralamayı hedefleyen proje aynı zamanda Batman halkına yeni iş birlikleri sunmayı ve istihdam sağlamayı da hedefliyor.