Yeni Nesil Gençlik Vakfı TÜGVA olarak 5. Gençlik Buluşması’nı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllülerimizin ve konuklarımızın katılımıyla Diyarbakır’da gerçekleştirdik.

Diyarbakır Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’nda gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen TÜGVA 5. Gençlik Buluşması’nda açılış konuşmasını yapan Başkanımız Enes Eminoğlu, Türkiye’nin Gençliği ile gerçekleştirilen buluşmanın ilim, tarih, medeniyet ve kardeşlik şehri Diyarbakır’da; evliyalar diyarı Diyarbakır’da yapılıyor olmasının çok ayrı bir anlam ifade ettiğini belirtti.

TÜGVA’nın kendisini ülkemizin bir ferdi olarak gören herkese kapıları sonuna kadar açtığını belirten Başkanımız Enes Eminoğlu konuşmasına şöyle devam etti;

“Kardeşliğin diyarı Diyarbakır’dan ilan ediyoruz ki; Ye’se kapılmayacak ve tüm insanlığın huzuru için çalışmayı kendimize şeref payesi olarak sayacağız. Üstad Nurettin Topçu’nun ifadesiyle; “Bir gün muvaffak olacağımıza, muvaffakiyetin de ruhları ve kalpleri fethetmek olduğuna inanıyoruz. Yirminci asrın çölünde yolunu şaşırmış, yeise düşmüş kafileleri nerede ve kimin olursa olsun kurtaracağımıza inanmayanlar bizden değildir; zira ‘Bizim dergâhımız ümitsizlik dergahı değildir.” diyerek Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle “dikleşmeden dik durarak” hedefimize kararlı ve emin adımlarla ilerleyeceğiz. Okuyacağız ve okuduklarımızla amel edeceğiz. Koşacağız, koşacağız, risk alarak koşacağız!”

“Yüreği İnançla, Şefkatle, Cesaretle Dolu Bir Nesil İstiyoruz”

TÜGVA 5. Gençlik Buluşması’nda gençlere hitap eden Sayın Cumhurbaşkanımız,Elinde taşla, silahla, sopayla, faydasız şeylerle değil; kitapla, bilgisayarla gezen, kafasını boş işlerle değil planla, projeyle meşgul eden, yüreği heva ve hevesle değil inançla, şefkatle, cesaretle dolu bir nesil istiyoruz. İstiyoruz ki bizim gençlerimiz, insana “sarf malzemesi” gibi bakan, ölümü, öldürmeyi ve şiddeti kutsayan ideolojilere prim vermesinler. İstiyoruz ki bizim gençlerimiz, kendilerini kullanılacak bir meta-araç gibi gören örgütlere, yapılara asla itibar etmesinler. Öyle bir gençlik istiyoruz ki hangi görüşe mensup olursa olsun, hangi fikri savunursa savunsun okumalı, araştırmalı, sorgulamalıdır; kimseye zihnini kiraya vermemelidir. Diploma avcılığı yaparak kariyer peşinde koşan değil, hakiki manada ilim ve hikmet arayışında olan bir gençlik istiyoruz. Hepsinden önemlisi imanı ve ahlakı hayatının merkezine yerleştirmiş bir gençlik istiyoruz. Bunun için 40 yıldır gece gündüz mücadele ediyoruz.” dedi.

“Bu Gençlerimiz İçinden Nobel Ödülü Alan Aziz Sancar’lar Çıkacaktır”

Gençlerin Türkiye’den başlayarak tüm dünyayı değiştirebileceğine olan inancını dile getiren Sayın Cumhurbaşkanımız, “Bu gençlerimiz içinden Hasan Tahsin gibi tek kurşunla İzmir’de özgürlük ateşini yakan, Ömer Halis Demir gibi tek kurşunla darbecilerin oyunlarını bozan yiğitler çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden Nobel ödülü alan Aziz Sancar’lar çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden dava ateşimizi körükleyen Necip Fazıl gibi Arif Nihat asya gibi şairlerimiz çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden dünya çapında edebiyatçılar, sanatçılar, müzisyenler, sporcular, matematikçiler, kimyacılar, doktorlar, mühendisler çıkacaktır. Dolayısıyla bizim vatan millet düşmanlarına kaptıracak tek bir gencimiz yoktur. Gençler bizim vandallara, sokak çetelerine, bütün bunlara kaptıracak tek bir çocuğumuz yoktur. Bizim 34 yıldır gençlerin kanı ve gözyaşlarıyla beslenen vampirlerin insafına terk edilecek hiçbir evladımız yoktur. Hepsine de aynı hassasiyetle sahip çıkmak zorundayız.” İfadelerini kullandı.