“Şehitler Gecesi” isimli Türkiye Gençlik Vakfı Eskişehir İl Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen şehadet makamının anlatıldığı, ilahiyatçı ve program yapımcısı Ömer Döngeloğlu’nun sunumuyla gerçekleşen etkinlik ilgiyle dinlendi.

Süleyman Çakır Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen program, ezgiler, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ‘’Şehadet Ayı: Şubat’’ sinevizyonuyla başladı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren vakfımızın İl Temsilcisi Fatih Sert, şubat ayı içerisinde şehadete kavuşan 2. Abdulhamid, Necmettin Erbakan, Metin Yüksel, İskilipli Atıf Hoca, Hasan El Benna gibi âlimler, devlet büyükleri ve fikir adamlarını anarak, TÜGVA’nın bu değerlere sahip çıkıp, onların yolundan giden gençlik hayali taşıdığını vurguladı. Sert, konuşmasının sonunda, “15 Temmuz gecesindeki, Fırat Kalkanı Operasyonu’ndaki ve bütün şehitlerimiz ile gazilerimize olan şükran borcunun ancak vatansever ve Allah’ın yolunda, Peygamberinin izinde evlatlar yetiştirmekle ödenebilir” dedi.

Bir gazinin sunumuyla 15 Temmuz

15 Temmuz gecesi köprüde hain kurşunlara hedef olan AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Orçun Şekercioğlu o gecenin nasıl şekillendiğini, öncesinde ve sonrasında yaşananları anlattı. Darbe girişimini ilk haber aldığında, arkadaşlarıyla Kısıklı’ya hareket ettiğini bildiren Şekercioğlu, orada ciddi bir kalabalığın oluşmasından sonra Boğaziçi Köprüsü’nün işgal edilmeye çalışıldığını duyduklarını ve aralarında yaptıkları istişare sonucu arkadaşlarıyla Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yola çıktıklarını ifade etti. İşgale son vermek için ellerinde taşlarla gittikleri köprüde, darbeciler tarafından açılan kurşun sonucu yaralandığını ifade etti.

Konuklardan Ömer Döngeloğlu ise şehitlik makamının yüceliğini şehadetle ilgili ayet ve hadislerden örnek vererek açıkladı. Allah yolunda şehit olanlardan örnekler vererek, menkıbeler anlatan Döngeloğlu, bu makamın her kula nasip olmayacağını, Allah tarafından seçilen kişilerin ancak şehit olacağını söyledi. Necmettin Erbakan ve Sultan Abdulhamid’e oynanan oyunlara da değinen Döngeloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da benzer tuzaklar kurulduğunu söyledi.

Programın sonunda TÜGVA Eskişehir Yükseköğrenim Koordinatörü Muhammet Emin Deniz, şehitlerin isimlerini zikredip, kısaca hikâyelerini anlattı. “Şehitler Gecesi”, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafıyla son buldu.