Yurt genelinde gönüllülerimiz Cuma namazı sonrası Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları, çok sayıda STK’nın ortak bildirisiyle protesto edilerek, basın açıklaması okundu. Cuma namazı sonrası gerçekleştirilen protesto gösterilerine tüm illerden katılım yoğun oldu. İstanbul’da Beyazıt Camii önünde ortak bildiriyi okuyan Vakıf Başkanımız İsmail Emanet,  “Yarım asırdır işgal altında bulunan Kudüs’te İsrail, bu sefer gözlerini tekrar Mescid-i Aksa’ya dikti. Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp, alınların secdeye varmasına da engel olmaktalar!

Müslüman Müslümanın Kardeşidir! Kardeşlerimize ve İslam’ a yapılan zulme hep birlikte bütün Müslümanlar olarak karşı çıkmak bizim görevimizdir. Ortaya atılan bir bahaneyle Mescid-i Aksa ‘ya müdahale edilmiş ve İsrail güçleri tarafından kapıları kapatılmıştır. 3 gün kapalı kaldıktan sonra İsrail polisinin kontrolü ve kapıya konulan metal arama detektörleriyle sınırlı şekilde ziyarete açılmıştır.

Her zaman olduğu gibi, vicdanları körelmiş Batı dünyası yine bizi yanıltmayarak sessizliğini korumuştur. Filistin’deki Müslüman amcalarımız, teyzelerimiz, kardeşlerimiz bilsinler ki duamızla ve gönlümüzle sonuna kadar onların yanındayız. Allah’ın izniyle bütün bu zulümler bitecektir. İşgalci İsrail bir gün perişan olacaktır” ifadelerini kaydetti.

Başkan Emanet son olarak, Bakara Suresi’nin 114’üncü ayetini hatırlatarak, “Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını engelleyenler ve oraların yıkılmasına uğraşan kimselerden daha zalim kim vardır?” dedi.