Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi ile Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde vakfımızın hemen tüm illerde bulunan kitap kafesi burada da aynı konsept ile açılarak, bölge gençlerinin hizmetine sunuldu.

Öğrencilerin ders çalışıp, kütüphane ortamından faydalanabileceği, eğitim programlarına katılabileceği kitap kafemizde, kitap okuma alışkanlığının arttırılması hedefleniyor. Her iki açılışa da il ve ilçe protokolü ile vakfımızın üyeleri katıldı.

Gençlerin kendini geliştirebilecekleri, okul ortamı dışında güvenli bir şekilde, verimli vakit geçirebileceği kitap kafemiz, haftanın her günü açık olacak. Kitap kafelerimizde sınırsız internet ve sıcak içecek ikramı da bulunmaktadır.

Merkezi konumda yer alan Silopi’deki kitap kafemize açılışın hemen ardından, öğrenciler kitap kafeyi doldurarak, raflardaki kitapları incelemeye başladı.

Siverek kitap kafemizin yer aldığı tarihi taş bina, 1904 ve 1908 yılında lise olarak faaliyet göstermeye başladı. Ardından 1926 yılında ilkokul olarak hizmet veren bina, ardından yine lise olarak değerlendirilmiş, 2000 yılında kaymakamlık tarafından onarılarak, bir süre konuk evi olarak da kullanılmıştır.