Samsun İl Temsilciliğimiz, Doğa Okulları ve Varyant Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Hayata Ritimle Katıl‘ etkinliğinde unutulmaz anlar yaşandı.

tugva down (8)

Halk arasında ‘Gülen yüzler‘ diye adlandırılan down sendromlu çocuklar yararına düzenlenen gecede duygulu anlar yaşandı. Samsun İl Temsilciliğimiz Kadın ve Aile Koordinatörlüğü, Doğa Okulları ve aryant Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte down sendromlu çocukların gösterileri katılımcıları mest etti.

Samsun Doğa Okulları Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliği Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, TÜGVA Samsun İl Temsilcimiz Hakan Durmuşoğlu, Varyant Özel Eğitim Kurumları Sahibi Esat Gezer ve çocukların aileleri katıldı. ‘Hayata ritimle katıl‘ adı verilen etkinlikte down sendromlu çocukların müzik ve drama gösterileri sahnelendi.

tugva down (5)

KAYMAKAM ONLARIN PENCERESİNDEN ANLATTI

Programda Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, down sendromlu çocukların ağzından mektup şeklinde seslendirdiği duygulu bir konuşma yaptı. “İnsanlar beni seviyordu ama gözlerinde acıma duygusu vardı” diyen Bakoğlu, “Çünkü bende sizler gibi bir insandım. Dünyanın bütün güzelliklerini duyuyorum ve gözlerim de görüyor. Konuşuyorum ve biri bana dokununca karşımdaki insanın sıcaklığını içimde hissediyorum. Sevmesini biliyorum” dedi.

2005 yılında çıkan yasaya da dikkati çeken Kaymakam Bakoğlu, “2005’li yıllarda devletin yasası değişti. Bu yasa down sendromlu çocukları daha özgür ve bağımsız olmaya yöneltti. Muammer diye bir down sendromlu çocuk vardı. Bir seçim akşamı dua ederken gördüm. Kaymakam amca, ‘Ben 28 yaşındayım daha 5 kuruş kazanamadım ama maaşımı aldım anneme hediye götürdüm’ dedi. Bu gecede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

tugva down (6)TÜGVA FARKINDALIK OLUŞTURACAK

İl Temsilcisimiz Hakan Durmuşoğlu da, vakıf olarak dezavantajlı gruplara önem verdiklerini belirterek, “Biz dezavantajlı gençlerimize sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Bu bizim için çok önemli unsurdur. Down Sendromlu bireylerin istihdamı, sosyal entegrasyonları ve toplumda down sendromu hakkında farkındalık oluşturulması konularında çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Programda emeği geçen öğretmen ve çocuklara da madalya takdim edildi. Programın geliri de Türkiye Gençlik Vakfı Down Sendromlu Çocuklar Destek Merkezi’ne bağışlandığı belirtildi.