Adıyaman İl Temsilciliğimizin desteğiyle Adıyaman Üniversitesi Yeniler Topluluğu tarafından Yazar Rabia Christine Brodbeck Sezai konuşmacı olarak davet edildi.

36 yaşında Müslümanlığı seçen ve dönemin ünlü dansçılarından biri olan İsviçre asıllı Yazar Sezai, konuşmasında hayatında başına gelen en güzel şeyin İslam ile tanışıp Müslümanlık ile şereflendirilmesi olduğunu söyledi.

New York’ta gezerken tesadüfen bir Türk mescidine girmesiyle hayatının değiştiğini ifade eden Sezai, “Müslüman olmam, İslam ile tanışmam elbette tevafuk. Profesyonel dans etmek için New York’a gittim. Şehri gezerken farkında olmadan Türk mescidine girdik. İçeri girer girmez bende bir elektroşok oldu. İslam diniyle ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Orada bize çok sıcak yaklaştılar. Hayat boyunca aradığım şeyi orada buldum ve Müslüman olmaya o an karar verdim. İslamiyet bir yaşam dini. Müslüman olunca hayatım tamamen değişti. İslam’daki ibadetler benim hayat reçetem oldu” diye konuştu.

İslam’ı ‘mütevazı ahlak’ olarak değerlendiren Brodbeck Sezai, “Bunu söylediğimde insanlara çok basit gibi geliyor ama hakikaten mütevazı ahlak. Hakiki kulu gördüğüm zaman ben eriyip yok oluyorum. Beni çok etkiliyor. Peygamberimizden de bu yüzden çok etkilenmiştim. Müslüman olmadan önce evlenmek gibi bir arzum yoktu. Müslüman olduktan sonra anne olmanın önemini kavradım ve içimde onu hissettim. Anneliğin kadının doğasının en önemli parçası olduğunu fark ettim ve Allah’ın nurunu çoğaltma düşüncesiyle çocuk sahibi olmak istedim. Merhamet, rahmet, cömertlik duygularını kazanıyorsunuz annelikle. Bunlar zaten İslam dinin de özü. Kitap bitince anne vasfıyla yazdığımı anladım.” dedi.

Konferans sonunda Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü konuşmacıya teşekkür ederek, üniversite merkez külliyesi içerisinde adına dikilmiş fidan sertifikası takdim etti.