Prof. Dr. İlber Ortaylı, ‘Gençler ve Türkler’ konulu söyleşimizde Bursa’da gençlerle bir araya gelerek, ilginç açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile İnegöl Kaymakamı Ali Akça’nın da izlediği söyleşide, Kudüs konusu önemli bir gündem maddesi oldu. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Ortaylı, “Trump tam bir hasta politikacı karakteri. ‘Benden evvelkilerin hepsi gerizekalı ve eşektir. Benden sonra gelenler zaten hain ve sapık olacağı için benden iyisi olamaz.’ Politik mevkilerde bu eğilim çok” dedi.

Söyleşinin sonunda selamlama konuşması için sahneye davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, Ortaylı’nın ‘politik hastalık’ benzetmesine, “İlbey Hocam önemli mesajlar verdi. Bizde mesajı aldık. ‘Sizden öncekileri yok saymayın, sizden sonra gelecekleri yok kabul etmeyin’ dedi. Hocam bize bu güzel mekânları hazırlayan tüm başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Allah onlardan razı olsun, ölenlere rahmet etsin. Ben inanıyorum ki bizden sonra gelecek olanlar, bizden çok daha iyi yapacaklar hiç şüpheniz olmasın” şeklinde konuştu.