OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE DARBELER TARİHİ KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

“Tarihi iyi bilmeliyiz” diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, ideolojilerin at oynattığı bir alan olarak tarihin kimi insanlarca toplumları gütmek, yönlendirmek ve yanlışa sürüklemek için de kullanıldığını ifade etti.

Vakfımız Kocaeli İl Temsilciliği, geçtiğimiz yıl başlatmış olduğu Enderun Sohbetleri’ne bu yıl da hız katarak devam ediyor. Bu kapsamda “Osmanlı’dan Günümüze Darbeler Tarihi” konulu sohbette Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i misafir etti.

Tarihin insanların geçmişini bilmesi, ders alması ve geleceğini ona göre şekillendirmesi bakımından çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şimşirgil, “Tarih, sadece tarihçiyi ya da birtakım insanları ilgilendirmez. 7’den 70’e kadınından erkeğine, en yetkilisinden, en yetkisize kadar herkesi ilgilendirir. Tarihi iyi okumak, bilmek ve öğrenmek durumundayız. Neden son 100 senedir, 150 senedir tarihimize düşman edildiğimizi iyi anlamamız lazım. Tarih, ideolojilerin at oynattığı bir alandır. İdeolojiler tarihi kullanır. Bunu insanları gütmek, yönlendirmek ve yanlışa sürüklemek için de kullanırlar. Öyleyse millet olarak çok duyarlı olmamız lazım. Osmanlı Devleti kadar tarihten ibret alan, ibret çıkartan bir devlet yok. Tarihi ne kadar iyi biliyorsak, 5 yıl, 10 yıl, 50 yıl ötesini görürüz. Eskiden günlük, haftalık, aylık plan yapardık. Şimdi 2023, 2053, 2071 diye planlar oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Türk Milleti çok rahat devlet kurar ve yıkar

Milletimizin teşkilatçı bir yapıya sahip olup, “Çok rahat devlet kurar ama bu devleti yıkmakta mahiriz. Bir devleti Türk’e yıktıracaksın. Bu kadar devlet kurup, bu kadar yıkan bir millet gösteremezsiniz. Tarihte 157 devletten bahsediliyor. Neden, çünkü bizde devlet hanedanın malıdır, onu böleriz. 2’ye böleriz, 3’e böleriz, 5’e böleriz. Türk milleti bir ve beraber olduğu sürece aşamayacağı hiçbir engel yok” şeklinde kaydetti.

Prof. Dr. Şimşirgil’i ayakta dinlediler

İzmit Belediyesi ve vakfımız işbirliğiyle düzenlenen konferansa ilgi Ahmet Şimşirgil’in dikkatinden kaçmadı. Ayakta izleyenlere oturacak bir yer yok mu diye soran Şimşirgil’in aldığı cevap, “Hocam biz böyle iyiyiz, siz devam edin” şeklinde olunca, “Tekrar yapın bu konferansları ben yine gelirim İzmit’e” diyerek TÜGVA Kocaeli İl Temsilcisi’ne atıfta bulundu.