Vakıf olarak kitap okumayı zaruri ihtiyaçlarımızdan biri olarak görüyor ve toplumumuzda konuya dikkat çekmek üzere Kütüphaneler Haftası dolayısıyla 31 Mart Cumartesi günü saat 13.00’de tüm kentlerde eş zamanlı olarak kütüphanelerde ve meydanlarda toplu şekilde kitap okuyor olacağız.

Kütüphanelerin yaşadığımız yerlerde hak ettiği değeri kazanarak, hayatımızın içine almamız gerektiğine inanıyoruz. Teknolojinin geldiği seviyeye rağmen kitaplar kendini geliştirmek isteyenlerin vazgeçilmez hazineleridir. Bu eşsiz hazineye sınırsız erişim sunan kütüphaneleri uğrak mekânlarımızdan biri haline getirmek; araştırma ve inceleme ruhumuzun yaşaması için elzemdir.

Kitap okumanın ruhumuza can kattığını ifade eden Başkan İsmail Emanet, “Bu eylem ile en büyük ideallerimizden biri de Türkçe’nin hak ettiği yerde, bir dünya dili olarak konuşulduğu bir düzenin temelini atmaktır. Onun için boş vakitlerin değerlendirilme aracı değil, kitap okumayı zaruri bir eylem olarak görüyorum. Bizim gibi düşünen tüm kardeşlerimizi okuma eylemimize davet ediyorum” şeklinde bildiriyor.