Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen, “Türk Savunma Sanayii ve Savunma Yöntemine Dair Yenilikler” konulu panele çevrimiçi olarak katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Gençlik Vakfı tarafından “Milli Teknoloji, Milli Gençlik” sloganıyla başlatılan Milli Teknoloji Akademisi programına katıldı. Kapanış programında “Türk Savunma Sanayii ve Savunma Yöntemine Dair Yenilikler” konulu panelde çevrim içi olan Demir burada yaptığı konuşmada, kendine güvenen gençlikle bugün gelinen noktanın çok daha ilerisine ulaşacaklarını kaydederek “Sanayi bir ekosistemdir. Türkiye’de çeşitli alanlarda yabancı bağımlılık devam eden konularımız var. Örneğin; sağlık, enerji, ulaşım, iletişim, tarım, hatta buna sosyal güvenlik sistemini ve insan kaynakları yönetimini de katabilirsiniz, bunlar gibi bir dizi konuda artık yerli üretimlerimizin gündeme gelmesi gerekiyor ki, mesele Türkiye’nin çok iyi olduğunu düşündüğümüz inşaat alanında bile yerli ürün konusunda daha çok almamız gereken mesafe olduğunu biliyoruz” dedi.

AKINCI TİHA MÜJDESİ

Savunma sanayii alanında çok önemli gelişmeler olduğuna vurgu yapan Demir, “Malum artık Türkiye’nin, dünyada kavram değiştirici, oyun değiştirici bir unsur olarak sahaya sürdüğü SİHA’larımız giderek kabiliyetlerini artırıyorlar. Bu kabiliyetler kapsamında da, AKINCI TİHA’mıza yeni bir kabiliyet daha eklendi. AKINCI TİHA’mızın bu yıl envantere girmesini bekliyoruz. Envantere giren bir ürün bir SİHA, TİHA, sadece uçan bir platform değil, onun üzerine koyduğumuz ürünler, onun oluşturacağı kabiliyetler ve onun harekat, savaş alanında oluşturacağı etki, taşıdığı yük ve kabiliyetleriyle ilgili” ifadelerini kullandı. Demir, programa çevrim içi olarak katılan gençlere tavsiyelerde bulunduktan sonra konuşmasını sonlandırdı.