Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin her geçen gün daha da büyüyüp güçlenen savunma sanayisini ve bu sürecin ülkemiz için önemini anlatarak, “Kendi savunma ihtiyacınızı karşılayacak; yerli ve milli bir sisteme sahip değilseniz, dışarıdan temin etme şansınız, imkânınız olmaz” dedi.

Vakfımızın İl Temsilciliği, Giresun Üniversitesi ve Milli Savunma Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen “Milli Mücadelede Milli Savunma” panelinde Aselsan, Roketsan, Havelsan, TÜBİTAK ve MKE’den yetkiler öğrencilere sunum yaptı.

“En zor zamanlarımızda NATO’dan destek göremedik”

Milli savunmanın gelişimine vurgu yapan Bakan Canikli, “Bu teknolojileri dışardan almanın doğurduğu olumsuz sonuçları ülke olarak birçok defa gördük.  Bir NATO üyesi olarak yıllarca Rusya’ya karşı NATO bloğunun ön safhalarında yer aldık. Bu durum Türkiye’nin yeri geldiğinde NATO ülkelerinden destek göreceği izlenimini doğurabilir. Fakat bunun tam tersini yaşadık. Ne zaman kendi egemenliğimiz, kendi güvenliğimiz  için bu silahlara ihtiyaç duyduysak hiçbir NATO ülkesinden tam destek göremedik. Türkiye son 20 yılda o kadar çok olay yaşadı ki, ülkenin bekasını tehdit eden bu kadar çok olayın yaşandığı bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla savunma sanayinde önemli gelişmelerin adımları atıldı” diye konuştu.

“Kötü komşu insanı ev sahibi yapar” diyen Canikli, bu olumsuzlukların milli teknolojilerin gelişmesi için kendilerini motive ettiğini söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı’nda “Amerika’nın DEAŞ ile mücadelemizi yavaşlatıyorsunuz” söylemlerine yönelik Bakan Canikli, “Dostlarımız olarak bildiğimiz ülkelere bir kez daha sesleniyorum Giresun’dan. Türkiye’yi hedef alan terör örgütleriyle ortaklık yapamazsınız eğer müttefikseniz. Böyle bir şey olmaz, böyle ilişki yürümez. Aksi halde hiç kimse bizden geçmişte olduğu gibi oyalama amacını güden bir takım içi boş söylemlere inanmamızı beklemesin. Daha önce yapılan açıklamalarda hem Amerikalılar hem Iraklılar resmi olarak ‘Irak ve Suriye’de DEAŞ bitmiştir’ çok küçük şeyler dışında DEAŞ’ın kalmadığını açıkladılar. Sanırım şu anda biraz DEAŞ’ı erken öldürmenin pişmanlığı içerisindeler. Neden? Çünkü DEAŞ hep malzeme olarak kullanıldı, koz olarak kullanıldı şimdi de efendim Afrin Operasyonu güya DEAŞ ile mücadelede dikkat dağıtıyormuş. Bizde diyoruz ki; DEAŞ kalmadı. Siz kendiniz diyorsunuz neyin mücadelesi daha, hangi DEAŞ’ın mücadelesi” ifadelerini kullandı.

“Afrin’i 2 haftada toz duman ederdik ama…”
Sivillerin zarar görmemesi için operasyonun yavaş ilerlediğini ifade eden Canikli, Afrin Harekatı’nda TSK’dan kaynaklanan bir tane sivil zayiatı olmadığını ve bunun da dünya harp tarihinde dahi örneği olmadığını kaydetti. Bakan Canikli, “Operasyonun başlangıcında yalan yanlış birçok bilgi aktarılmaya başlandı. Böyle bir ortamda dahi şu milletin asaletine bakın bir masum insan zarar görmesin diye harekâtı yavaşlatıyor. Yoksa 2 haftaya toz duman eder ve terör örgütünü tarumar ederdik” dedi.

ASELSAN Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç, İnsan Kaynakları Sistem Geliştirmeleri Müdürü Ongun Can Özkaya, ROKETSAN Mühendislik Direktörü Cenk Önem, HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Savaş Yanık, TÜBİTAK SAGE Müdür Yardımcısı Ahmet Göçmez ve MKE Ar-Ge Ürün ve İş geliştirme Şube Müdürü Selim Gemici çalıştıkları kurumların Türk Ordusu için geliştirdikleri silahları ve bunların dünyadaki örnekleri ile karşılaştırmalarını yaptıkları sunumlar yaptı.