‘15 Temmuz Darbe Girişimi ve Devletin Yeniden Yapılanma İhtiyacı’ konulu konferansta öğrencilere seslenen Milletvekili Metin Külünk, “15 Temmuz başarılı olsaydı Musul’a giremezdik, Musul’da güvenlik olmazsa Diyarbakır’da olmaz” diyerek konuya dikkat çekti.

Vakfımızın Sakarya Temsilciliği ve Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından bir konferans düzenlendi. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde kum sanatı gösterisiyle başlayıp, ardından AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe öğrencilerin ilgisi yoğundu. Külünk, “Yerli ve milli vatan, bayrak, özgürlük ne varsa hepsine sahip çıkacağız, üzerinde bulunduğumuz coğrafi bölge çok önemli bir konumdadır. 15 Temmuz ihanetini gerçekleştirenler piyondur. Bu piyonun arkasındaki aklın ne yapmak istediğini anlamazsak, bu aklın ne yapmak istediğini de anlayamayız. Anadolu toprakları olmadan ne dünya ne siyaset şekillenebilir. 15 Temmuz başarılı olsaydı Musul’a giremezdik, Musul’da güvenlik olmazsa Diyarbakır’da olmaz. Ölümü öldürmeyi bilen bir milleti ölümle korkutamazlar. Bize diz çöktüremeyecekler. Türkiye olmadan dünya siyaseti yürütülemez’’ dedi.

Programa Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, TÜGVA Strateji Geliştirme Koordinatörü Enes Eminoğlu, Milli Birlik ve Düşünce Derneği Genel Başkanı Erdem Ercan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı. Program sonunda TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Enes Eminoğlu, TÜGVA İl Temsilcisi Muhammet Fatih Yahşi ve Doç. Dr. Şakir Görmüş Külünk’e hediye takdiminde bulundu.