Vakfımızın Manisa İl Temsilciliği, 4-6 yaş arasındaki çocuklar için Osmanlı’da çocukların okula başlama çağı geldiğinde tertip edilen ‘Bed-i Besmele’ töreni düzenledi.

İl temsilciliğimizde gerçekleştirilen törene, 4-6 yaş grubu çocukların yanı sıra aileleri ve TÜGVA Manisa yönetimi de katıldı. Çocukların renkli zihin dünyaları için gerçekleştirilen ve eğlendirici etkinliklerle bütünleşen programda; öğrenmeyi kolay hale getirmek için yaz dönemi faydalı bir şekilde geçirilerek, çocukların okul dönemine hazır olmalarını sağladıklarını aktaran İl Etkinlik ve Faaliyet Sorumlusu Selin Akdoğan, etkinlikle çocukların mutluluğu ve ailelerin memnuniyetini görmenin onları çok mutlu ettiğini bildirdi.

TÜGVA Manisa İl Temsilcisi Mehmet Önal ise “Dini değerlerin çocukların eğleneceği şekilde öğrenmeleri ve yaptığımız etkinliklerle kaliteli zaman geçirip kendilerine katkı sağlamalarını amaçlıyoruz. Etkinliklerimiz yaz sonuna kadar vakıf merkezinde devam etmektir” diye konuştu.

Bed-i Besmele nedir?

Osmanlı’da çocukların okula başlama çağı geldiğinde bir merasim tertip edilirdi. Okula başlayacak olan çocuklara aileleri ziyafetler düzenler, güzel elbiselerini giydirirler ve tüm çocuklara lokma, şeker dağıtırlardı. Bu okula başlama öncesi gerçekleştirilen merasimine ‘Bed-i Besmele’ denirdi.