İstanbul Temsilciliğimiz, Türkiye’yi  Uluslararası bilim olimpiyatlarında temsil edecek öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla TÜGVA olimpiyat takımının kuruluş çalışmalarına başladı. 7. 8. 9. Sınıf öğrencilerinin başvurabildiği olimpiyat takımının ön elemeleri 11- 12 Haziran tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesinde yapıldı.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul İl Temsilcimiz Mehmet Fatih Kacır projenin: “Türkiye’nin temel bilimler alanında yaşadığı kadro sıkıntısını çözmek maksadıyla faaliyete geçirildiğini ve geleceğin Aziz Sancar’larının yetiştirilmesinin hedeflendiğini” söyledi. Projenin liseli gençler için harika bir fırsat olduğunu ifade eden Kacır, “geleceğin Türkiye’sini inşa etme yolunda kendisini sorumlu hisseden tüm gençleri ve eğitmenleri bu meşakkatli süreçte birlikte yol yürümeye  çağırıyoruz” dedi.

Ön elemeden geçen gençler 2 ay boyunca uzman öğretmenler eşliğinde temel bilimler kampına alınacaklar. 2 aylık kamp süresinin ardından yapılacak olan nihai sınavda başarılı olan gençler Fatih ilçesinde özel olarak hazırlanan TÜGVA lise olimpiyat yurtlarında kalmaya hak kazanacaklar. Yurt konaklama, yeme-içme- okullara ulaşım gibi ihtiyaçların ücretsiz olarak karşılanacağı gençlere eğitim öğretimleri boyunca TÜGVA tarafından olimpiyat bursu bağlanacak.