Altınçağ Medeniyet Merkezleri Projemiz kapsamında 3 günlük İran gezimizi gerçekleştirdik. Safevi ve Pers İmparatorlukları’nın kalbi olan ve İslam Mimarisi’nin önemli eserlerine ev sahipliği yapan İsfahan ve Şiraz şehirlerini ziyaret ettik.

İran’daki ilk durağımız Safevi Hanedanlığı’nın ihtişamını gözler ününe seren, mimarisiyle kendine hayran bırakan İsfahan şehri oldu. Burada, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve Dünyanın en büyük ikinci meydanı olma özelliğini taşıyan Nakş-ı Cihan Meydanı’nı ziyaret ettik. Meydanı çevreleyen üç önemli yapıyı da yakından inceleme şansı bulduk. Bunlar Ali Kapı Sarayı, Şeyh Lütfullah Camii ve İmam Camii.

Çaldıran Savaşı’nda Şah ile Padişahın Karşı Karşıya Geldiği Sahne Saray Duvarlarına Resmedilmiş

Rehberimiz Samira Hanım’ın güzel anlatımlarıyla anlam kazanan gezimizin bir diğer durağı ise Şah Abbas tarafından yaptırılan ve balo, davetler için kullanılan, yabancı konukların ağırlandığı Çehel (Kırk) Sütun Sarayı oldu. Saray’ın iç kısmında tarihte yer alan önemli olaylar resmedilmiş. Sütunları tek parça meşe ağacından inşa edilen sarayın önünde geleneksel İran Mimarisi’nde sık sık rastladığımız süs havuzlarına yer verilmiş. Saray aslında 20 sütunlu olup, bu sütunların havuz yüzeyine yansımasıyla 40 sütun görünümü almıştır, bu sebeple 40 sütunlu saray olarak bilinir.

Pers İmparatorluğu’nun Başkenti Persepolis

MÖ 6. yüzyılın sonlarında kurulmuş ve Pers İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Persepolis’i ziyaret ettik. Duvarlarındaki etkileyici çizimleri rehberimizin anlatımıyla inceleme fırsatı yakaladık. Milletler kapısı üzerinde Elamca, Babilce ve Farsça yazılan çivi yazıları ile dikkat çeken şehre zamanında tüm milletlerden insanlar gelir ve Pers Kralı’na ikramlarını sunarmış. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bu antik kenti görmek bizler için unutulmayacak bir tecrübe oldu.

Şiraz, Meşhur Bahçeleri, Geleneksel Mimarisi ve Portakal Ağaçlarıyla Dikkat Çekiyor

İran’daki son durağımız ise Şiraz şehri oldu. Şehir merkezindeki Kerim Han Kalesi’ni, Vekil Camisini ve Vekil Çarşısın gezdik. Vitraylarıyla bizleri büyüleyen Pembe Camii’yi(Nasır El Mülk)  ziyaret ettik ve duvarlarını süsleyen pembe çinileri inceledik. Şiraz’ın meşhur bahçelerinden olan ve güzelliği sebebiyle Cennet Bahçesi olarak adlandırılan İrem Bahçesi’ni ve yine buradaki havuzlu sarayı ziyaret ettik. Bu gezi bizlere kapı komşumuz iran’ı, Antik Pers İmparatorluğu’nu ve Safevi Hanedanlığı’nı yakından tanıma imkanı sundu.