Kayseri’de düzenlenen ortaokul imam hatip okulları arası Matematik Olimpiyatları’na 40’a yakın okul ile 500 kadar öğrenci katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) işbirliğinde düzenlenen İmam Hatip Ortaokulları Matematik Olimpiyatları için ödül töreni yapıldı. Öğrencilere yarışma kültürü kazandırmak, İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin matematiğe olan ilgisini artırmak, öğrencilerin olimpiyatlara olan bakış açısını olumlu yönde değiştirerek olimpiyatlara katılmalarını teşvik etmek, özgüvenlerini geliştirmek, matematik alanında başarılı çalışmalar yapmalarını sağlayarak, temsil yeteneklerini geliştirmek üzere, Kayseri’de İmam Hatip Ortaokulları Matematik Olimpiyatları 40’a yakın okul ve 500 civarında öğrencinin katılımıyla düzenlendi.

Olimpiyatların ödül töreni Kadir Has Kültür ve Kongre Merkezi Erciyes Salonu’nda yapıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve Kuranı Kerim tilavetinin ardından törenin açılış konuşmasını yapan Koordinatör Okul Nurettin Öztürk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Hasan Ece, olimpiyatlardaki en önemli amaçlarından birisinin bu okullarda matematik biliminin de varlığını göstermek olduğunu dile getirerek, “Kayseri’de ilk defa düzenlenen imam hatip ortaokulları arası matematik olimpiyatları ile bu okullarda okuyan öğrencilerin bir araya gelmesini, tanışıp kaynaşmasını, matematik dersine olan ilgilerini ve muhakeme yeteneklerini artırmalarını hedefledik. İmam hatip okulları tarihçesi ve yetiştirdiği kuşaklarla eğitim ve öğretim dünyasında ayrıcalıklı ve sağlam duvarlar örmektedir. Okul olarak yaptığımız çalışmalarla o duvara bir tuğla da biz koyalım istedik” diye konuştu.

Konuşmaların ardından olimpiyatlara katkısı olan okul müdürlerine plaket ve öğrencilere ödülleri takdim edildi.