Vakfımızın Mütevelli Heyeti Üyesi Salih Eğridere, Kardeşlik Halkaları isimli programımızda insanın sosyal hayatı konu alınarak, sosyal bir varlık olan insanın yalnız başına yaşamasının düşünülemeyeceğini ifade etti.

TÜGVA Gençlik Merkezi ve Yalova Mihmandar Erkek Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen Kardeşlik Halkaları isimli programımızda bu ay Mütevelli Heyeti Üyemiz Salih Eğridere, gençlerle bir araya geldi. Kadın ve erkeğin fıtrata uygun şekilde yaşaması konusuna dikkat çeken Eğridere, “Hikmeti gereği Allah Teâlâ, insanı erkek ve dişi olarak yaratmıştır. Düzeni böyle kurmuştur. Bize düşen, bu şekilde kurulan düzenin en uygun olduğuna iman etmektir. Bu şu anlama gelmektedir; Rabbimizin kurduğu düzen, olması gereken düzendir. Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de Hucûrat Suresi’nin onüçüncü ayetinde insanlığı bu şekilde yaratmasındaki hikmeti bizlere bildirmektedir. ‘Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.’ Ayet, doğrudan iman ayrımı yapmadan insanlığa seslenmektedir. Sosyal bir varlık olan insanın yalnız başına yaşaması düşünülemez. Rabbimiz bizden başka insanlarla tanışmamızı istemektedir. Bu tanışma ve kaynaşma neticesinde yeni arkadaşlıklar kuruyoruz. Kimisi iş hayatını şekillendiriyor, kimisiyle aile kuruyor, kimisi de İslami yaşantısına bir değişiklik katıyor” şeklinde ifade etti.

Eğridere, gençliğin geleneksel ahlaki bir yapıdan kopup, özenti ve tep tip hale geldiğini bildirerek, gençlere Allah’ın emrettiği şekilde fıtratımıza uygun yaşamamız konusunda öğüt verdi. Gençler, Eğridere’ye gerçekleştirdiği sohbetten dolayı teşekkür etti. TÜGVA İl Temsilcimiz Muhammed Edib Özyılmaz, Müteveli Heyeti Üyemize TÜGVA’nın simgesi haline gelen rahle hediye etti.