Türkiye Gençlik Vakfı olarak, İsrail’in işgal altında tuttuğu Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın da içinde yer aldığı Kudüs şehrinde ezan yasağına birçok şehrimizde okuduğumuz ortak bildiriyle tepki gösterdik. Ayrıca sosyal medyada oluşturduğumuz, #kusüsesesver hashtagiyle konuyu gündeme taşıdık.

Ülkemizin hemen her yerinde üniversite öğrencileri, Kudüs şehrinde ezan yasağına okudukları bildiriyle dikkat çekti. Bildiride, “Güçlünün haklı olduğu uluslararası hukuk sistemiyle dünya adım adım bir noktaya sürüklenmektedir. Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Yanı başımızda Ortadoğu’da İslam topraklarında her gün ayrı bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınlar katledilirken; milyonlarca insan yerlerinden ayrılmak durumunda kalmış; yurtlar işgal altına alınmıştır. İnsan aklı ve izanıyla dalga geçercesine yeni üretilen bombaların, silahların tatbikatı özgürlük, adalet ve demokrasi gerekçeleriyle masum insanlar üzerinde yapılmaktadır. Müslümanlar hunharca katledildiğinde, topraklarına tecavüz edildiğinde sessiz kalan, güçlünün haklı olduğu bir uluslararası hukuk sistemini ve onun ikiyüzlü araçlarını reddediyoruz” denildi.

1943 yılından beri adım adım işgal altına alınan Filistin topraklarında, İslam’ın ilk kıblesinde dahi Ezan-ı Muhammediye’nin yasaklanması cüretinde bulunulduğu kaydedilen bildiride, “Bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu, tüm İslâm âlemine hatırlatıyoruz. Alem-i İslam’ı reel politik kaygılardan arınarak, Amerika’dan, İsrail’den değil, Allah’tan korkmaya ve O’na teslim olmaya çağırıyoruz. Artık ümmetin prangalarından kurtulması ile Filistin’in özgürlüğüne kavuşması aynı çizgiye gelmiştir. Her attığı hukuksuz, ahlaksız ve alçak adımda Müslümanların sessizliğinden güç alan işgalci şer odaklarına, onların üst aklına sesleniyoruz, susturmaya çalışsa da 7 âlem; bu ümmetin Bilalleri bitmeyecek ve yükselecek göğe her haneden tekbirler” şeklinde tepki dile verildi.