Gaziantep Temsilciliğimiz tarafından davet edilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, Gaziantep Üniversitesi’nde “İnsanımız ve Türkiye’nin Vizyonu” konulu bir konferans vererek, “Türkiye’nin vizyonunu ancak Türkiye’nin gücüne inananlar değiştirebilir” dedi.

Türkiye’nin coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı medeniyetler nedeniyle her zaman hedef olduğuna dikkat çeken eski bakan Yıldız, topraklarımızın bugüne kadar kurulan 10’dan daha fazla medeniyetin yer aldığı bir coğrafyada bulunduğunu ifade etti.

“Bir süre sonra size hangi üniversiteyi bitirdiğiniz sorulmayacak”

Öğrencilere mutlaka en az bir yabancı dili çok iyi konuşmalarının gerekliliğini hatırlatan Yıldız, “Bütün bunların karşısında bu dünyayı nasıl kucaklayacağız. Kalbimiz Allah’a bağlanırken elimiz nasıl bu dünyanın üzerinde olacak? Hem değerlerimizi kaybetmeyeceğiz, hem de bunu çok rahatlıkla yapabileceğiz. Bir müddet sonra size hangi üniversiteden veya hangi bölümden mezun olduğunuz sorulmayacak, iş hayatınızda. Yabancı dil bilip bilmediğiniz ise 30 yıl sonra da sorulacak, 20 yıl sonra da. En az bir dilde yetkinliğinizin olması gerekir. Ayrıca ince zevklere sahip, kültürlü bir insan olarak birikiminizi sağlamalısınız. İlerde bir iş yemeğine gittiğinizde 15 dakika iş anlatırsınız, ondan sonra hayattan bahsedersiniz. Çevrenizdeki insanları her yönüyle kucaklamanız gerekmektedir. Dolayısıyla bizler hem değerleriyle, hem duruşuyla hem de dünyaya olan aşinalığıyla örnek bir görünüş oluşturabiliyor olmalıyız” diyerek öğrencilere tavsiyede bulundu.

“Kültür ve sanatta ilerlemeden dünyayı kucaklama şansımız yok”

Ekonomi, savunma sanayi, kültür ve sanatı üzerinde durmamız gerektiğini ifade eden Taner Yıldız, “Diğerlerinin iyi kötü farkında olmakla birlikte, bizim kültür ve sanatta da ilerlemeden bu dünyayı kucaklayabilme imkânımız yok. Estetik ve nezaket duygusunun, zarafetin bir insanda, bir öğrencide buluşabilmesi, birleşebilmesi çok önemli. O yüzden hem teknolojik gelişmeleri takip edeceğiz ama yabancı dille de beraber bütün bu dünyayı kucaklayabilecek kapasiteye ulaşacağız” şeklinde konuştu.