Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı(AA), TRT ve vakfımızın iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen “2018 Tecrübe Paylaşım Programı”nın tanıtım toplantısı, TÜGVA Florya Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda yapıldı.

Tanıtım toplantısı TÜGVA Üniversite Koordinatörü Suat Kır’ın açılış konuşması ile başladı. TİKA İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç TİKA tanıtımı sunumunu, TİKA Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Hadi Turus Tecrübe Paylaşımı Programı sunumunu gerçekleştirdi. TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz, programdaki konuşmasında, TİKA’nın dünyanın birçok bölgesinde yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 2017 yılında Tecrübe Paylaşım Programı projesine iştirak eden Zeynep Hilal Emül, programa bu yıl katılım sağlayacak olan Engincan Atilla ve Hilal Fatmanur Taşyumruk duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan konuşmasıyla devam eden program seyahat sağlığı eğitimi verildikten sonra hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

“2018 Tecrübe Paylaşım Programı” ile 8 Eylül’e kadar 500 üniversite öğrencisi 30 ülkeye gidecek. Bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek, 100’e yakın proje ve faaliyete katılacak.

Program kapsamında 30 farklı ülkeye gidilecek

Öğrenciler, program kapsamında Nijer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika’ya gidecek.

Gittikleri ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekânlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunacak. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarına da katılacaklar.