Vakfımızın yeni genel merkez binasında düzenlenmeye başlayan “Tecrübe Gençlerle Buluşuyor” isimli programın ilk konuğu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak oldu.

TÜGVA’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Albayrak, “Gençlik, bir ülkenin en önemli enerji kaynağıdır” diyerek sözlerine başladı. Gençlerin üzerine düşen sorumlulukların konuşulduğu söyleşide Albayrak, terör örgütleri nedeniyle insan kaynağımızın bir kısmının tasfiye edildiğini ifade ederek, “Büyük ve güçlü Türkiye bir kişi ile olmuyor. Kitleleri ardınızdan sürüklersiniz ancak bunun altını doldurmak lazım. İnsan kaynağının daha nitelikli hale gelmesiyle ilgili bir süreç var. STK’ların gençlere erişimi ve onlara artı değerler kazandırması daha yeni başlayan bir süreç” şeklinde görüş bildirdi.

Soru cevap şeklinde devam eden söyleşide, dünya çapında bir bilinç oluştuğunu Kudüs için yapılan BM oylamasının gösterdiğini kaydeden Berat Albayrak, “Ortadoğu bilinmeze doğru sürükleniyor. Peki bu durumda Türkiye nerede diye düşünürsek. Ülkemizde 100 yıl önce Kurtuluş Savaşı’nın ardından atılan beton çatladı. Bugün bizler her anlamda ve her alanda milli bir duruş için mücadele veriyoruz ve de şedit bir mücadele içerisindeyiz. Bu sebeple retoriğe boğulmadan, eyleminde zekâ parıltısı barındıran bir gençliğe ihtiyacımız var” diye konuştu.