Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) gönüllerinden oluşan öğrenciler, ülke çapında 38 üniversitede basın açıklaması yaparak ve sosyal medyada da “HalepİçinAyağaKalk, RiseUpForAleppo” hashtagleriyle Halep’teki sivil katliamına sessiz kalmayacaklarını duyurdu.

TÜGVA üniversite öğrencisi gönüllüleri okullarının önünden okudukları bildiri ve sosyal medyada Suriye’deki bu olumsuz gidişe seyirci kalmamak için tepkilerini gösterdi. “HalepİçinAyağaKalk, RiseUpForAleppo” hashtagleriyle başlayan sosyal medya çalışması büyük ilgi gördü. Vakıf üyelerimizin eş zamanlı olarak düzenledikleri bildiri metinlerini kampüs önlerinde TÜGVA gençlik temsilcileri okudu.

Bildiri de savunmasız insanların hedef alındığı son yapılan saldırılarla 500’ü aşkın sivilin katledildiği Halep’te Birleşmiş Milletler (BM) ile ilgili olarak, “Kendini dünya güvenliğinin ve barışının teminatı olarak gören, aynı zamanda dünyanın en büyük silah üreticisi olan BM Güvenlik Konseyi’ni dünyadaki bütün bu düzensizliğin müsebbibi olarak görüyoruz. Müslümanlar hunharca katledildiğinde sessiz kalan, güçlünün haklı olduğu bir uluslararası hukuk sistemini ve onun ikiyüzlü araçlarını reddediyoruz” denildi.

Bir Müslüman olarak masum insanların ölümlerini ırk, din ve mezhep ayrımı gütmeden eşit görüldüğünün altı çizilen açıklamada, “Ölümlerin mukayesesi yapılmaz; ancak dünyanın bir ucundaki Amerika’da öldürülen 5 kişi ile savunmasız halde bombardıman altında katledilen, çoğu çocuk ve kadın 500 kişinin ölümünün dünya kamuoyunda edindikleri yer hepimizin malumudur. Gösterdiğimiz bu hassasiyeti diğer milletlerden de insanlık namına beklemekteyiz” şeklinde kaydedildi.