Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İstanbul Teşkilatı, Ayasofya Camii ibadete açıldığı günden beri, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşmasının habercisidir.’ sözünü şiar ederek, her pazar, Ayasofya’da sabah namazı buluşması düzenliyor.

24 Temmuz’da kılınan ilk Cuma namazından bu yana devam eden Sabah Namazı Buluşmalarının birincisine, İstanbul’un 39 ilçesinden toplam 500 kişi katıldı. Sonraki haftalarda, her hafta iki farklı ilçe olmak üzere 150’şer kişi ile devam eden Sabah namazı buluşmaları, son 4 haftadır cuma günü düzenleniyor ve koronavirüse karşı ilan edilen yeni kısıtlamalardan dolayı, katılımcı sayısı 50’ye kadar düşürüldü. Sabah namazı buluşmalarında maske, mesafe ve hijyen kurallarına son derece dikkat ediliyor.

Bugüne kadar 3100 kişinin katıldığı, yıl sonuna kadar tüm ilçelerden katılımın olacağı ve bu hafta 21.si düzenlenen Ayasofya’da Sabah Namazı Buluşmaları’yla ilgili konuşan TÜGVA İstanbul İl Başkanı Emrullah Şanlan ‘’86 yıl süren hasret, Cumhurbaşkanımızın iradesiyle sonlandı ve Ayasofya Camii yıllar sonra tekrar ibadete açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Camii’nin açılış konuşmasında, özellikle de gençlerin Ayasofya’yı hiçbir zaman boş bırakmaması gerektiğini söyleyince TÜGVA İstanbul olarak böyle bir program organize ettik ve 21 haftadır Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği gibi, gençlerle birlikte her daim Ayasofya Camii’nde ibadet ve sohbet etmek için bir araya gelmeye gayret ettik. İnşallah bu buluşmalar 2021’de de devam edecek’’ dedi. Ayrıca koronavirüs önlemlerine de son derece dikkat ettiklerini bir kez daha yineleyen Şanlan, ‘’Sabah namazı buluşmalarına yoğun katılım talebi var ancak pandemiden dolayı ne yazık ki kısıtlı kontenjanla buluşma gerçekleştirebiliyoruz ve bu buluşmalarda maske, mesafe, hijyen kurallarına da elimizden geldiğince uymaya çalışıyoruz.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.