Geleceğe katma değerli izler bırakmak isteyen ve de bu sanata ilgi duyan gençleri buluşturan İstanbul Karikatür Festivali’nde yarışmada dereceye giren eserler ödüllendirilirken; atölye, sergi ve söyleşilerle karikatür sanatına dair herşey ele alındı.

Gençler ve sanat tutkunlarının ağırlandığı Üsküdar İskelesi’ndeki şehir hatları vapurunda 2 gün süren İstanbul Karikatür Festivali, Türkiye Gençlik Vakfı ve İBB tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Ünlü karikatüristlerle söyleşiler

Karikatüre yakın ilgi duyanların ağırlandığı gemide; Asım Gültekin ve Turan Dertli gibi sanatçılar söyleşilerinde, tecrübe ve birikimlerini paylaşarak yayıncılık, mizah yazarlığı ve de karikatürün olayları yansıtma biçimi bakımından topluma etkisinden bahsetti.

Çocuk ve genç atölye çalışmalarının düzenlendiği gemide, nasıl karikatür çizilebileceğinin tüyoları verildi. Ayrıca gemide, geçmişten günümüze karikatür sergisinde ilk karikatüristlerimizin eserlerinden yakın tarihimize değin, öne çıkan eserler ve karikatüristlerin portrelerine yer verildi.

Yarışmanın en beğenilen eserine 7500 TL ödül verildi

Bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Karikatür Festivali kapsamında, “Derdiyle Dermanıyla Hastayız İstanbul’a” sloganlı karikatür yarışması finalistlerinin eserleri de burada yer aldı. Başarılı eserlerden Nurdan Fenerci’nin eseri jürinin büyük beğenisini toplayarak birinci olurken 7500 TL, Müge Özbalcı’nın eseri ikinci olup 5000 ve Kaan Saatçi’nin eseri üçüncü olup 2500 TL ödül verildi. Nur Betül Yavuz ve Gülcan Külcü’nün eserleri mansiyon ödülü aldı.

Gençlere portreleri çizilerek, hediye edildi

2 bini aşkın ziyaretçinin olduğu etkinlikte İstanbul vapurlarının vazgeçilmezi çay ve simit ikram edilirken, Karikatürist Yaşar Fırat gençlerin portrelerini çizerek, onlara hediye etti.