Genç Türkiye Kongresi için tüm kentlerde liseler arası çalışmalar hızla devam ediyor. 21 Nisan Cuma günü gerçekleşecek final programı için pek çok kentimizde olduğu gibi Yalova’da da 20 liseden seçilmiş, 350 öğrencinin katılımıyla kapsamlı bir çalıştay düzenlendi.

Lise Koordinatörlüğümüzce, genç nesillere yeni fikirler katmak adına hazırlanan, Genç Türkiye Kongresi Çalıştayı, alanında uzman katılımcıların sunumuyla gerçekleşti. Yalova’nın 20 lisesinden seçilmiş, toplamda 350 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayın konuları ve moderatörleri şöyleydi:

Bağımlılık ve Bağımlılıkla Mücadele – Sosyal Hizmet Uzmanı Deniz Karayılmaz,

Çevre ve Doğa Bilinci – Selim Karahan,

Gündelik Hayatta Doğruluk – Dr. Adnan Akalın,

Toplumsal Rollerimiz – Yrd. Doç. Dr. Recep Yıldız,

Özgürlük mü? Adalet mi? – Av. Mazhar Aydın,

Popüler Kültür – Psikolog Emine Kaya,

Bilgi Kaynaklarımızın Sorgulanması – Öğretim Görevlisi Yahya Özdemir,

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi- Serap Türkyılmaz

Toplam 8 konu başlığı altında öğrenciler oluşturduğu gruplarla tartışarak, fikir beyanında bulundu. Çalıştaya Termal Kaymakamı Murat Büyükköse ve Termal Belediye Başkanı İsmail Atik de katıldı.

Gündelik hayatta doğruluk konulu değerlendirmelerde moderatörlük yapan Dr. Adnan Akalın, “Yeniden büyük Türkiye’nin inşası için önemli yere sahip gençlerimizin değerli fikirlerini dinledik. Gençlerle birlikte böyle hayati öneme haiz bir konuyu değerlendirme fırsatı veren ve bu amaca matuf, Yalova çapında yaklaşık 350 lise gencini bir araya getiren ve kıymetli bir çalıştaya imza atan TÜGVA Yalova ekibine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Gençlere yeni fikirler ve bakış açısı kazandırmak adına güzel bir çalıştaya imza attıklarını söyleyen Yalova İl Temsilcimiz Muhammed Edib Özyılmaz, “Amacımız gençlerin çeşitli konularda fikir ayrılığına düşmesinden ziyade, birbirlerinden bir şey öğrenmesidir. Bu programımızda da gençler farklı konularda tartışarak, birbirlerine çok şey kattılar” ifadelerini kullandı.