Yeni nesil tiyatrocuları yüreklendirmeyi amaçlayan Genç Tiyatro Akademisi ile liseliler her sene kendi okul grupları ile sahneledikleri tiyatro eserlerini görüntüleyerek, Genç Tiyatro Akademisi’ne başvuruyor. Jüri değerlendirmesinin ardından duayenlerle buluşan katılımcılar arasından başarılı oyun ve oyuncular ödüllendiriliyor.

Bu sene Genç Tiyatro Akademisi’ne 21 ilden 403 öğrenci, 43 oyunla katıldı.

Başarılı oyun ve oyuncular İstanbul’da düzenlenen galada ödüllerini vakfımızın lise koordinatörü Kemal Bilal Aydın ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’ten aldı. Tiyatro sanatının genç adaylarının buluştuğu yarışmada, 43 oyun içerisinden Ay Işığında isimli oyunla Eskişehir TOKİ Şehit İsmail Tetik Anadolu Lisesi’nden katılan ekip en iyi oyun ödülünü aldı.

Tiyatro sanatıyla yakından ilgilenen liselileri bir araya getiren Genç Tiyatro Akademisi’nde En İyi Yönetmen Ödülünü Ankara Meliha Hasan Ali Bostan Çubuk Fen Lisesi’nden Sibel Kış Altıparmak, ‘Kendine ait bir oda’ isimli oyunla aldı.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü, Manisa Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi’nden ‘Paramparça Hayatlar’ isimli oyundaki “Felsefe Öğretmeni Necla” karakteri ile Hasret Süheyla Surha alırken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Araklı Saffet Çebi Fen Lisesinden Karadeniz Sevdası’ndaki “Temel” rolüyle Köksal Alemdar kazandı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü Balıkesir Enerjisa Bandırma Fen Lisesi’nden Mahfuze Hanım isimli oyundaki “Meftune” karakteri ile Nil İnce kazanırken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü yine aynı okuldan aynı oyunla yarışmaya katılan Hasan Melih Kaptan “Yahya” karakteriyle aldı.