Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türk Gençlik Kulübü (TGK) ortaklığı ile bir ilki daha gerçekleştiriyor. Genç Diplomat Akademisi, Kuzey Makedonya’da başlıyor.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), geçtiğimiz dönem 6.’sını tamamladığı Genç Diplomat Akademisi projesiyle bir ilki daha gerçekleştiriyor. Üniversitede lisans/lisansüstü eğitim gören veya mezun olmuş; siyaset, politika ve diplomasiye ilgili duyan, bu alanlarda ihtisas yapmayı ve gelecekte bu alanda iş sahibi olmayı hedefleyen 18-28 yaş arası gençlere yönelik seminer, çalıştay ve derslerin düzenlendiği proje, Kuzey Makedonya’da başlıyor.

Türk Gençlik Kulübü ve Türkiye Gençlik Vakfı ortaklığı; Maarif Vakfı’nın desteği ile gerçekleştirilen Kuzey Makedonya Genç Diplomat Akademisi’nde bahse konu olan alanlarda uzman, profesör, akademisyen, büyükelçi ve bürokratların; iş hayatına dair kişisel deneyim ve tecrübelerini gençlerle paylaşmasının yanı sıra seminerler, dersler, konferanslar, spor aktiviteleri ve kitap okumaları gibi etkinlikler de mevcut. Makedonyalı 20 Türk gencinin katılacağı Kuzey Makedonya Genç Diplomat Akademisi programında; uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, hukuk, tıp, İngiliz dili ve edebiyatı fakültelerinde okuyan öğrenciler yer alıyor.


Proje kapsamındaki programlarda; Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Sayın Hasan Mehmet Sekizkök, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Sayın Sedat Süleymani, TÜGVA Genel Başkanı Sayın Enes Eminoğlu, TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Sayın Esra Karabal Arda, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Hasan Taşçı, Maarif Vakfı YK Üyesi Sayın Mustafa Çaltılı, TİKA Üsküp Koordinatörü Sayın Halim Ömer Söğüt, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Serhat Kula, Uluslarasi Maarif Okulları Kuzey Makedonya Koordinatörü Mustafa Dillioğlu ve Türk Gençlik Kulübü Genel Başkanı Sayın Onur Loç gibi önemli isimler konuk edilecek.

6-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan program sonunda, dereceye giren ilk 3 kişiye ödül olarak Türkiye’de staj imkânı sunulacak.

RADOVİŞLİ GENÇLERDEN COŞKULU KARŞILAMA

Kuzey Makedonya Genç Diplomat Akademisi projesinin vesilesiyle Türkiye Gençlik Vakfı Başkanı Enes Eminoğlu, Makedonya’nın Radoviş kentinde bulunan Türk köylerindeki çocuklarla ve gençlerle bir araya geldi.

Pırnalı ve Alikoç köylerindeki Türk çocuklarının coşkulu karşılamaları ve “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, sizi çok seviyoruz, Makedonya’dan selamlar” sözleri; Türkiye’nin Türkiye’den büyük olduğunu bir kez daha kanıtlar nitelikteydi.