Siyaset, politika ve diplomasiyle yakından ilgili gençlerin yetiştirildiği 5. Genç Diplomat Akademisi birbirinden değerli konukların katılımıyla başladı. Basının büyük ilgi gösterdiği açılışta gençlere önemli mesajlar aktarıldı.

Alanlarında uzman, profesör, akademisyen, büyükelçi, siyasetçi ve gazetecilerin, kişisel deneyim ve tecrübelerinin paylaşılacağı Genç Diplomat Akademisi programının açılışını TÜGVA Genel Merkez’de gerçekleştirdik. Açılışa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Başkanımız Enes Eminoğlu ve önemli konuklar katılım sağladı.

Türkiye Dünyada Büyük Bir Mirasın Varisidir

TÜGVA Genel Merkez’de bu yıl 5. sini gerçekleştireceğimiz Genç Diplomat Akademisi’nin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Türkiye, dünyada büyük bir mirasın varisidir. Bu ülkenin fertleri olarak bunu bilmemiz lazım. Nasıl bir sorumluluk taşıyoruz ve nasıl yükümlülüklerimiz var, bunların kaynağı nedir? Bunları iyi tespit edip, araştırıp, çareleri bulmazsak biz bundan 100 yıl önce, yaşadığımız tarih sahnesinden kaldırılma tehdidini her an yaşayabiliriz. Bunu unutmamız lazım.” dedi.

Konuşmasında, geçmişte yaşanan beyin göçlerine değinen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, şunları kaydetti:

“Yurt dışına gidip de orada mesleğini öğrenirken kendini kaybeden gittiği yerdeki kültürü, yaşam biçimini ve oradaki gelişmişliği örnek alarak, bu anlayışlarla kendi ülkesini yeren ve ülkesinin değerlerini unutan çok insanımızı, gencimizi kaybetmişizdir. Bizim şimdi, kendi gençliğimizi yetiştirecek kurumlarımız vardır. En iyi eğitimi verecek kurumlar da vardır. Hükümetimiz, ülke genelinde yüksek eğitim kurumlarımızı son yıllarda yaygınlaştırdı ve geliştiriyor. Her gencin kendini hayata hazırlayabilmesi için iyi bir eğitim alması konusunda gayretler devam ediyor. Master ve doktora çalışması yapan gençlerin en büyük zafiyeti, eğitim, bilgi ve donanımı kazanacakları dönemde, bu fırsatları iyi değerlendirememesidir.”