10. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları etkinliğinin Yalova’da bu sene ikincisi düzenlenen programında, yurtdışından gelen öğrenciler ülkelerine dair sunum yaptı.

Vakfımız ve Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğince hazırlanan 10. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları etkinliği, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye’de onuncusu Yalova’da ise ikincisi düzenlenen programa, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Tosun, Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneği Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Ali Akpınar, İHH Yalova Şube Başkanı Hacı Ömer Anlayışlı ve vatandaşlar katıldı. Program, Yalova Üniversitesi öğrencisi Moritanyalı Şeyh Muhtar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneği İl Başkanı Hasan Hüseyin Uçar, etkinlik kapsamında Yalova’da okuyan misafir öğrencilerle vatandaşları buluşturarak, farklı kültürlerle iç içe olmaya katkı sağladıklarını ifade ederek, farklı coğrafyalardan gelen misafir kardeşlerimize de ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

“Bugün tanış olma zamanı” 

Türkiye Gençlik Vakfı İl Temsilcimiz Muhammed Edib Özyılmaz da “Vatanlarını, kardeşlerini, ailelerini bir yana bırakıp hoşgörüyle kardeşliğin vücut bulduğu özgür ve emin insanların diyarına gelen öğrenci kardeşlerimize kendilerini yalnız hissettirmeme gayesi içerisindeyiz. TÜGVA ailesi olarak bu amaçlar doğrultusunda kardeşlerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Bugün tanış olma zamanıdır, gönüller arası köprü kurma zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çeşitli kültürlerden bir araya gelen öğrenciler, kendi geleneksel halk oyunlarını sergiledi. Öğrenciler açtıkları stantlarla da Yalovalılara kendi kültürlerini anlattı.