Nisan ayının ‘Otizm Farkındalık Ayı’ olması dolayısıyla Türkiye Gençlik Vakfımızın işbirliğiyle Bolu Kent Meydanı’nda “Farkındaysanız Farkındayız” isimli geniş katılımlı bir etkinlik düzenlendi.

Bolu Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve vakfımız tarafından Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, özel öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Program, İzzet Baysal Caddesi‘nde bando ekibinin eşliğinde özel öğrencilerin yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşün ardından Bolu Kent Meydanı’nda İstiklal Marşımız işaret dili ve bando eşliğinde okundu. Programda açıklamada bulunan TÜGVA İl Temsilcimiz Sadık Kuru,  “Öncelikle otizmli çocuklarımın ve ailelerin otizm ayını kutluyorum. Otizm tedavisi, erken teşhis ve iyi bir eğitim planlaması ile mümkün olabilmekte. Bizler de buna dikkat çekmek adına böyle bir organizasyon düzenledik. Otistik çocukların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla gelişimlerini güçlendirecek, böyle etkinlikler düzenlemeye özen gösteriyoruz. Otizm sadece bir engelli grubu değil, topluma bunun farklı bir grup olduğunu anlatmak için buradayız. Otizmin özellikle kamuoyunda bilinirliğinin artması için hepimiz elele vermeliyiz. Çünkü son yıllarda görülme oranı hızla artan otizmin tek çaresi var; erken teşhis ve eğitim. Bizler otizmin farkındayız. Otizmli çocukların ailelerinin yanındayız” şeklinde konuştu.

Programda daha sonra, Sarıcalar Özel Eğitim İş ve Uygulama Merkezi, Büyük Berk Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri ve Bolu Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi özel öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterileri sahnelendi.

Gösterilerin ardından son olarak sahneye çıkan Ziçev Bolu Şubesi öğrencileri izleyenlere muhteşem bir konser verdi. Program daha sonra balon uçurulması ve otizme farkındalık oluşturmak adına programa katılan birçok vatandaşın ellerini renkli boyalarla boyayıp, iz bırakmalarıyla sona erdi.