Kocaeli Temsilciliğimiz faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Enderun Sohbetleri adı altında başlattığı konferansların ilkini Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İLK KONUK AV.HALİT ÇOKAN

Enderun Sohbetleri’nin her ay iki kez yapılması planlanıyor. Her 15 günde bir yerel bir de ulusal olmak üzere iki konuğu davet edeceklerini ifade eden Kocaeli İl Temsilcimiz Yusuf Yazıcı, halkın yoğun ilgi göstereceği isim ve konular üzerinde çalıştıklarını iletti. İsmini de Osmanlı’da devlet adamlarının yetiştiği, hem ilmi hem de dini bilgilerin öğrenildiği yer olan Enderun’dan aldıklarını belirtti. İlkini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri Enderun Sohbetleri’nin konuğu Av.Halit ÇOKAN oldu. Çokan gündemde oldukça yer bulan “Başkanlık Sistemi” nin bilinmeyen yönlerini anlattı.

İSTİKRAR İÇİN BAŞKANLIK SİSTEMİ

Çokan, mevcut sistemde halkın parlamentoyu seçtiğini,  fakat başkanlık sisteminde halkın direk başbakanı seçeceğini ifade etti. Birçok siyasetçimiz ki bunlardan bir tanesi merhum Turgut Özal, bir diğeri de merhum Alparslan Türkeş, Başkanlık sistemi üzerinde ortak fikirde olduklarını, halkın başkanlık sistemini mevcut iktidara olan yakınlık ve uzaklığı ile değerlendirdiklerini söyledi. Çokan; Türkiye’de Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar normalde 4 yılda bir seçim olsa şu anda 16. Hükümetin görev yapacağını, fakat devam etmekte olan hükümetin 64. Hükümet olduğunu bu yüzden Başkanlık Sistemi’nin en büyük artısının siyasi ve demokratik istikrar olacağını söyledi.

GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ KATILDI

Kocaeli temsilciliğimizin başlatmış olduğu Enderun Sohbetleri’ne Genel Merkez Kadın ve Aile Koordinatörümüz Rabiya KAZAK, komisyon üyeleri ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu’nun Başkan ve Yönetimleri katıldı.