Hayatımızın hemen her aşamasında yer alacak olan robotik ve kodlama konusunda çocuklarda altyapı oluşturmak amacıyla Elazığ İl Temsilciliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlemiş olduğumuz eğitimlere başladık.

İl genelinde okullarda yapılan tanıtımların ardından başvurular değerlendirildi. Mülakatların ardından seçilen 55 öğrenci 15 hafta süresince Pazar günleri eğitim alacak. Eğitimin ciddiyetini sağlamak adına, 4 hafta devamsızlığı olanlar çalışmaya devam edemeyecek.

İlk 4 hafta teorik eğitimlerin verileceği çalışmada, ilk olarak legolarla uygulamalı robotlar yapılacak. Elektronik devrelerinden kodlama yoluyla üretime kadar kapsamlı bir müfredat işlenecek.

Ortaokul öğrencilerinin yaşlarına ve potansiyellerine göre 3 gruba ayrıldığı çalışmada, akademik seviyede eğitim verilecek.

Program eğitimcileri; Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan uzman eğiticiler ile vakfımızın gönüllülerinden Elektronik, Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği alanında yer alan gönüllülerimizden oluşmaktadır.

TÜGVA teknoloji takımı kapsamında en kapsamlı robot üretenler arasında bir beyin takımı oluşturarak yarışmalara kazandıracağız.

Başarılı öğrencilerle araştırma-inceleme gezisi

Eğitim başarıyla tamamlayan öğrencilere Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜGVA onaylı sertifikaları verildikten sonra 2 ay içerisinde TAİ, ROBOTSAN, ROKETSAN, ASELSAN ve HAVELSAN’dan biri veya birkaçına öğrenciler inceleme gezisine gidecek.

Robotik dersinin konu başlıkları; LED, Buto, LDR (Işık), Mesafe Sensörü, RGB-LDR-Buzzer, Potansiyometre, Servo Motor, LM35 ile Sıcaklık Ölçümü Uygulamaları hakkında bilgi verilirken, kodlamada bilgisayarın çalışma mantığı, yazılım, programlama araçları, algoritma yazım aşamaları, akış diyagramı, programlama yazılımının ara yüzü hakkında bilgi verecek.