Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), dünya üzerinde iyi ve güzele dair ne varsa savunan, her daim hakkın ve adaletin tarafında olacak bir nesil yetiştirme amacıyla kurulmuş yeni nesil bir gençlik vakfıdır.

Vakıf olarak Türkiye’nin 81 ilinde ve 420 ilçesinde faaliyet göstermekteyiz. Sayıları milyonlarla ifade edilecek büyüklükte gence destek olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Yıllardır gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerimizin ortak amacı öz güveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, iyi ahlaklı, merhametli, başarılı ve sorumluluk sahibi gençler yetiştirmektir.

TÜGVA olarak insanlığın yararına olan işleri takdir edip destekliyorken, vicdanları yaralayan olayların ise karşısında yer alıyoruz. Ülkemizin ve dünyamızın zor bir süreçten geçtiği bugünlerde önce İstanbul’da ezana karşı yapılan saygısızlık, ardından Kudüs’te yaşanan zorbalık ve son olarak bugün Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen terörist eylemler tüm vicdan sahiplerini olduğu gibi bizleri de derinden yaralamıştır.

Yaşanan bu derin üzüntüyü ifade etmek için 81 il merkezi ve 420 ilçe merkezinde, il ve ilçe temsilcilerimiz tarafından okunmak üzere bir basın bildirisi hazırlanmıştır. Görevlendirdiğimiz 81 il ve 420 ilçe temsilcimiz yaşanan olaylar karşısında tüm insanlığın vicdanına seslenmiştir. Yapılan bu etkinlik taraflı tarafsız herkesin takdirini toplamıştır. Bununla birlikte bazı basın organlarında vakfımıza ait olduğu iddia edilen 15.03.2019 tarihli bir basın bildirisi dolaşmaktadır. Diyarbakır’da il temsilcimiz olmayan biri tarafından, vakfımızın hazırladığı metnin dışında ve hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün olmayan bir basın bildirisi okunduğunu ilgili basın organları aracılığıyla öğrenmiş bulunmaktayız. Vakıf olarak misyonumuz, vizyonumuz ve yıllardır yaptığımız faaliyetlerle yakından uzaktan alakası olmayan bir basın bildirisinin vakfımız ile bağdaştırılması, adalet ve insaf sahibi hiç kimse tarafından kabul edilemez.

Tüm bunlara ek olarak vakfımız tarafından hazırlanan basın bildirisi, temsilciliklerimizce okunmadan önce, Anadolu Ajansı (AA) başta olmak üzere çok sayıda basın organı ile paylaşılmıştır. Tüm il ve ilçe temsilcilerimiz ajanslara gönderilen tek basın bildirisini okumuştur. Genel Başkanımızın da katıldığı programda okunan basın bildirisi video ile kayıt altına alınmıştır. Okunan basın bildirisi ile haberlere konu metin arasında hiçbir benzerlik bulunmadığı ses ve görüntü ile kayıt altına alınmıştır.

Hal böyleyken, tek amacı vakfımızı karalamak olan bu tarz haberlerin doğruları yansıtmadığını, bu ve benzeri olaylar karşısında hukuki haklarımızı saklı tuttuğumuzu ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da iyiyi, güzeli ve adaleti savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.