Eğitim Koordinatörlüğü’nün TÜGVA kütüphanesinin açılışı adına düzenlemiş olduğu “Sevgiliye Giden Yolu Aydınlatan Kandiller: Kitaplar” etkinliği 14 Şubat’ta gerçekleşti. Kitaplara duyulması istenilen sevginin öncelik kazanmasını vurgulayan Tügvalılar, 14 Şubat’ı kitap okuma eylemi ile geçirdi. Aynı zamanda kitapların gençlerin hayatında çok kıymetli bir yere sahip olması gerekliliğine dikkat çekmek için, Münib Engin Noyan’ın kitaplar üzerine yaptığı konuşma ise katılımcı gençler için samimi anların yaşanmasına sebep oldu.

“Türk insanı okumuyor” algısının işlenmiş bir kod gibi dayatılmasının yersizliğinden dem vuran Engin Noyan; her gün yenisinin eklendiği yüzlerce kütüphaneye, yayın evine; basılan binlerce kitaba rağmen oluşturulmaya çalışılan aşağılık kompleksinden bahsetti. Aynı zamanda gençlerin kitap okumaya karşı heveslendirirken kitapların dünyasında dönen gerçeklere de konuşmasında yer veren Engin Noyan, her fırsatta okuyor olarak gösterilen batı insanının okuduklarının pembe dizi kitaplarından ibaret olduğuna değindi. TÜGVA kütüphanesinin kıyıya köşeye atılmış, artık işi bitmiş olarak görülen kitaplarla değil de seçkin eserlerden oluşturulmuş olmasından dolayı mutluluğunu ifade eden Engin Noyan “Okuduğunun niceliği önemli değil, niteliği önemlidir.” diyerek gençlere tavsiyeler verdi. Münib Engin Noyan’ın canlı ve etkileyici konuşmasının ardından TÜGVA kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Kitap eylemi ise ciddi bir kalabalık ile gerçekleşti, gençlerin kitaplara gösterdiği ehemmiyet ise pürdikkat bir şekilde kitap okurken yüzlerindeki mütebessim ifadeler ile ortaya çıktı. Son olarak Eğitim Koordinatörlüğü vakfın genel merkezinde oluşturulan kütüphanenin gençler tarafından rahat bir şekilde kullanılabileceğini ifade ederken “Kütüphanemizi, günümüzün kararmış dünyasında bizlerin sığınacağı bir liman olması umuduyla oluşturduk. Biz TÜGVA olarak kütüphanemizde her cümlesi ayrı birer kazanım olan kitaplara yer verdik. Çünkü biliyoruz ki,  bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak içindir. “ sözleri ile dikkat çekti.