18 – 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Ziraat Bankası Diyarbakır Gençlik Festivali’nde TÜGVA İcathane yüzlerce gençle bir araya geldi. Diyarbakırlı astronom Fırıncı Abdülkadir Topkaç da İcathane standında yerini aldı.

Kayapınar İlçesindeki Kent Meydanı’nda düzenlenen festival açılışına, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ile yüzlerce öğrenci katıldı. Festival açılışında konuşan Vali Güzeloğlu tüm Türkiye’ye çağrıda bulunarak, “Gelin Diyarbakır’ın güzelliklerini görün, Diyarbakır’ın insanıyla, Diyarbakır’ın sunduğu bu bütün değerleriyle buluşun ve kucaklaşın” dedi. Festivalin gençleri eğlendiren, kültür, sanat, spor etkinlikleri ile buluşturan bir etkinlik olacağını belirten Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Her tülü ihanetin karşısında canını ve malını siper edecek, onların duruşunu bozacak, bu ülkeyi geleceğe taşıyacak gençler olduğunuzu biliyoruz. İşte o yüzden tüm çabamız ve gayretimizle sizleri geleceğe güçlü hazırlamak, her alanda kuvvetli kılmak, milli ve manevi değerlerle donatmak ve yarının büyük Türkiye’nin inşasına sizlerin eliyle sağlamak amacındayız” diye konuştu.

Festival alanındaki kültür, sanat, eğlence stantlarının yanı sıra TÜGVA İcathane standı da büyük ilgi gördü. Gençler, TÜGVA İcathane standında Uçak Simülatör, Sanal Gerçeklik Gözlüğü ve Drone kullanma deneyimi yaşadı.

İki Gün Boyunca Teleskopla Ay’ı İncelediler

Gençler, TÜGVA İcathane standın da kendisini evrene, astronomiye adamış Diyarbakırlı ilkokul mezunu fırıncı Abdulkadir Topkaç’ın hikayesini dinleme fırsatı yakaladı. 2 gün boyunca teleskopla Ay’ı inceleme fırsatı edindiler. Uzay, astronomi ve evrenle ilgili sorularına cevap buldular.

Gençlerimizin yoğun ilgi gösterdiği standımızda vakfımız ile ilgili bilgiler verildi, Yaz Okulu ve diğer etkinlik ve projelerimiz, üyelerimiz tarafından gençlerimize anlatıldı.