Liseli öğrencilerin sosyal medyayı bilinçli kullanması amacıyla “Dijital Çağda Mahremiyet” konulu panel yine liseli öğrenciler tarafından psikolojik danışman rehberliğinde yapıldı.

Konya İl Temsilciliğimizde öğrencilerin kendi yaş gruplarına sunum yaptığı panel yaşıtlarının da ilgisini çekti. Psikolojik Danışman – Rehber Öğretmeni Şüheda Dilan Karayel’in moderatörlüğünde; Şükran Feyza Öğmüş, Zehra Şevval Erdoğan ve Pınar Baypınar olmak üzere 3 lise öğrencisi sırayla 15’er dakika sunum yaptı.

Hızda yitirilen derinlik ve hızlı adaptasyonun oluşturduğu problemler konulu sunumda, 1971 yılında ilk e-mail atılmasından 2000 yılına kadar geçen sürecin web 1.0 olarak anıldığı ifade edilirken, “2006 yılında Facebook’un kurulup yaygınlaşmasından sonraki dönemin 2020 yılına kadar süreceği düşünülüyor. Web 3.0 ve 4.0 ise şu anda yalnızca büyük şirketlerin elinde olan teknolojiler ve somut hayatımızın tamamını sanal dünyaya aktarmayı hedefleyen teknolojiler. Ünlü ressam Andy Warhol 1960’da “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” der. Zamanına göre oldukça isabetli bir öngörüdür…’’ şeklinde bilgi vererek, dijital gelişmeyi anlattı.

“Dijital çağda kişisel verilerin korunması problemi” konulu sunumda da, konunun hukuki yönü değerlendirilerek, konuyla ilgili, T.C. Anayasasında Kişisel Verilerin Korunması ile Avrupa Temel Haklar Bildirgesinde Kişisel Verilerin Korunması hakkındaki düzenlemeler ele alındı.

Sosyal medyada kişisel verilerin korunması

Şov toplumu ve Sosyal Medya üzerinden mekânın fethi konulu son sunumda da, katılımcılara önemli bilgiler verildi.

Fotoğrafları sanal dünyada paylaştığınız andan itibaren bu bilgilerin internete anında yükleneceği bildirilerek, “Böylece internetten paylaştığınız resmi indiren herhangi bir kullanıcı, bazı yazılımlar sayesinde adresinizi tespit edebilir. Bu yazılımı kullanan kişilerin ulaşabileceği bazı bilgiler; fotoğrafın çekim tarihi ve saati, kameranın modeli ve lens detayı, kamerayı üreten şirketin bilgileri, fotoğrafın poz süresi, GPS koordinatları, çekildiği adres” denildi.

Bu bilgilere kimsenin ulaşması istenmiyorsa da aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi istendi;

Evinizin rahatça tanınabileceği fotoğrafları paylaşmayın.

Özel olduğunu düşündüğünüz fotoğrafları telefonunuzun yedeklemesine izin vermeyin.

Akıllı telefonunuzdan kaydettiğiniz resimleri yine aynı cihazla internete yüklemeyin.

Kimler sosyal medya bağımlısıdır?

Bazı kişiler ekranlardan bir süre olsun uzak kaldıklarında susadıklarını, acıktıklarını ve tuvalete gitmeleri gerektiğini fark eder. Dikkatleri cihazlardayken bunları hissetmezler. Bunun ciddi bir durum olduğunu ifade eden konuşmacılar sosyal medya bağımlısının şu şekilde anlaşılabileceğini ifade etti;

Uyandığınızda ilk 30 dk içinde herhangi bir sosyal medya aracına giriyorsanız,

Sosyal medyada günde 2 saatten fazla zaman geçiriyorsanız,

Giydiğiniz kıyafeti, yediğiniz yemeği, hissettiğiniz duyguyu anlık olarak paylaşmaya başladıysanız,

Güzel bir manzara gördüğünüz zaman “Bunu Instagram’da paylaşırım” diyerek eliniz telefona gidiyorsa,

Paylaştığınız selfie öncesi yüzlerce deneme yaptıysanız,

İşiniz/dersiniz için internette gezinirken kendinizi sosyal medya sitelerinde buluyorsanız,

Müthiş bir sosyal medya bağımlısı olmuşsunuz demektir.